Dana Pfeiferová: Román Treibeis Libuše Moníkové

02.05.2017 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Dana Pfeiferova

Pouze německy

Libuše Moníková byla první písařkou ve Štýrském Hradci. Své dojmy z té doby zpracovala ve svém románu Treibeis, neboť právě pobyt ve Štýrsku vyvolal její slovní půtky o „Čechách u moře“. Dana Pfeiferová zkoumá pojetí literatury Libuše Moníkové jako zvláštní formu historiografie, přičemž představuje tento „pokus o román z rodného kraje“ jak v českém, tak rakouském literárně-historickém kontextu.

Libuše Moníková (*1945, Praha – †1998, Berlín) studovala anglistiku a germanistiku. V roce 1971 odešla do Německa a zde žila od roku 1982 jako spisovatelka na volné noze. 

Dana Pfeiferová vyučuje novější německy psanou literaturu na katedře německého jazyka FPE ZČU. O L. Moníkové vydala monografii Libuše Moníková. Eine Grenzgängerin (Wien, 2010).

Vstup volný

novinky

Rezidenční pobyt v Brně pro umělce z Rakouska a Slovenska
Informace v němčině najdete zde.

8. evropská soutěž o nejlepší esej
Téma soutěže určené studentům vysokých škol a doktorandům zní: „Západ a východ Evropy - co nás rozděluje a kudy probíhá hranice?“. Soutěž vyhlašuje v souvislosti s XXVII. brněnským symposiem „Dialog uprostřed Evropy“ (23.-25. března 2018) spolkový předseda organizace Ackermann-Gemeinde, bývalý europoslanec Martin Kastler a předseda Společnosti Bernanda Bolzana Dr. Matěj Spurný. Vítězné příspěvky budou oceněny odměnou v hodnotě 500 EUR, 300 EUR resp. 200 EUR. Více informací a plakát

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2018 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ