Clemens Hellsberg rozmlouvá s Viktorem Velkem

Cyklus Pražské rozhovory

22.05.2014 17:00, Praha 1, Ministerstvo kultury ČR, Maltézské náměstí 1

© Terry Linke

Simultánně tlumočeno

V rámci cyklu Pražské rozhovory bude Prof. Dr. Clemens Hellsberg před vystoupením Vídeňských filharmoniků na Pražském jaru hovořit s Dr. Viktorem Velkem na téma válka a hudba obecně i o historii Vídeňských filharmoniků na pozadí první a druhé světové války. V pozici archiváře a člena vedení zpracoval Hellsberg velmi precizně dějiny Vídeňských filharmoniků a výsledky shrnul v knize Demokratie der Könige – Die Geschichte der Wiener Philharmoniker (1992) (Demokracie králů – Dějiny Vídeňských filharmoniků).

Prof. Dr. Clemens Hellsberg (*1952, Linec) studoval hru na housle u Eduarda Melkuse a Alfreda Staara na vídeňské Vysoké škole hudby a dramatických umění. Studium hudební vědy na vídeňské univerzitě úspěšně završil v roce 1980 dizertací o houslistovi Ignazi Schuppanzighovi. Členem orchestru Vídeňských filharmoniků je od roku 1980 a v roce 1997 byl zvolen jejich předsedou. Vídeňská židovská náboženská obec ho v roce 2012 ocenila za jeho kritické zpracování dějin Vídeňských filharmoniků v době nacismu.

Dr. Viktor Velek (*1977, Benešov) vystudoval němčinu, hudební výchovu a hudební vědu v Českých Budějovicích, Brně a ve Vídni. V letech 2008–2011 se vědecky podílel na projektu Hudební kultura vídeňských Čechů 1840–1939. Přednáší na Fakultě umění Ostravské univerzity a na Západomoravské vysoké škole v Třebíči, kde je také prorektorem pro studium. Ve své vědecké práci se zaměřuje na svatováclavskou tradici v hudbě, společnou hudební kulturu Čechů a Lužických Srbů a hudební kulturu vídeňských Čechů.

Pražské rozhovoryjsou přednášková řadou, která navazuje na kulturně-politické rozhovory mezi Vídní a Prahou, které probíhaly z iniciativy Rakouského rozhlasu v šedesátých letech minulého století. Zaměří se na témata, která překračují rámec aktuálního dění a reflektují „bytí“ a „dobu“. Přednášející a moderátoři jsou vynikající osobnosti z oblasti vědy, hospodářství, umění a kultury, pro něž je charakteristické důkladné vzdělání, společenská prozíravost a osobní angažovanost.

Vstup pouze s pozvánkou – obdržíte v RKF!

 

Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook!

novinky

Placená stáž podzim 2024
Rakouské kulturní fórum v Praze nabízí studujícím a mladým akademičkám a akademikům možnost placené stáže v období září-listopad 2024 na dobu dvou až tří měsíců. Přihlášku (strukturovaný životopis a motivační dopis) zašlete do 30.6.2024 na adresu: prag-kf@bmeia.gv.at. Informace v němčině najdete zde.

Letní kolegium České Budějovice
Letní kolegium České Budějovice zve studující z Česka a Rakouska na bohatý jazykový a kulturní program v období 8.-27.7.2024. Uzávěrka přihlášek: 20.5.2024. Více informací

Stipendium pro zahraniční studující bohemistiky
Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity vypisují na období podzimního semestru akademického roku 2024/25 výběrové řízení do stipendijního programu na podporu studijních pobytů. Stipendium je určeno ke studiu českého jazyka, literatury a kultury. Hlásit se mohou studentky a studenti zahraničních vysokých škol, kteří studují bohemistiku v bakalářském, magisterském či doktorském programu. Uzávěrka přihlášek: 30.4.2024. Více informací

Open Call Festival regionů 2025
Od 13. do 22.6. 2025 se bude v Braunau am Inn poprvé konat renomovaný Festival regionů. Open Call na téma „Realistické sny“ je určen kulturním iniciativám a všem, kteří se angažují v politice a kulturní a sociální oblasti. Deadline: 30.4.2024. Více Informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17134601736753
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ