What if… there were no digital technologies?

16.05.2017 18:00, Praha 1, Evropský dům, Jungmannova 24

(c) EUNIC

Simultánně tlumočeno (Cz - En)

What if… je nový cyklus diskuzí, který se bude věnovat různým oborům. První akce What if… there were no digital technologies, organizovaná EUNIC v Praze a Institutem pro politiku a společnost, přibližuje tematiku otázkou, která by nás měla přimět k zamyšlení: Jak by vypadal svět bez nyní pro nás samozřejmých „výdobytků“ digitálního pokroku? Jaký z nich máme prospěch a jaká rizika a vedlejší účinky s sebou „digitální civilizace“ vlastně přináší? Lze hodnotami, institucemi a technologickým pokrokem naší doby zaručit nezávislost a individuální autonomii jako základ naší Evropy a udržet je?

Pesimisté vidí v nejnovějších trendech digitální éry spíš než potenciální hrozbu novou formu závislosti a zbavení svobody, které zpochybňují Evropský liberálně-demokratický konsensus. Co bylo ještě donedávna nahlíženo jako šance pro polycentrickou budoucnost techniky, otevřenosti a účasti pro každého, je dnes často považováno za totalitní hrozbu velkých korporací, datový tok a technologicky vyspělý administrativní aparát.

EUNIC - síť národních kulturních institutů Evropské unie v Praze - je platformou kulturní spolupráce a aktivit přesahující národní hranice. Podporuje dialog a vytváří základ pro diskuzi o aktuálních otázkách prostřednictvím kulturních aktivit.

S cílem podpořit řešení problémů dnešní společnosti, je třeba nastolit otevřenou odbornou diskusi a konkrétní analýzy hlavních příčin jednotlivých problémů. Institut pro politiku a společnost vytváří živou diskusní platformu a podporuje prostřednictvím cílených analýz vzájemnou kritickou výměnu.

Hosté:

Maximilian Schrems je rakouský právník, spisovatel a aktivista pro ochranu osobních údajů a je zakladatelem skupiny ‘Europe v Facebook’. Díky jeho žalobě u Soudního dvora Evropské unie proti porušování soukromí byla ukončena nadnárodní dohoda Safe-Harbor mezi EU a USA, což je považováno za významný signál pro ochranu základních práv v Evropě.

Moderátor: Jan Klesla 

Letáček ke stažení (PDF)

 

novinky

Placená stáž podzim 2024
Rakouské kulturní fórum v Praze nabízí studujícím a mladým akademičkám a akademikům možnost placené stáže v období září-listopad 2024 na dobu dvou až tří měsíců. Přihlášku (strukturovaný životopis a motivační dopis) zašlete do 30.6.2024 na adresu: prag-kf@bmeia.gv.at. Informace v němčině najdete zde.

Letní kolegium České Budějovice
Letní kolegium České Budějovice zve studující z Česka a Rakouska na bohatý jazykový a kulturní program v období 8.-27.7.2024. Uzávěrka přihlášek: 20.5.2024. Více informací

Stipendium pro zahraniční studující bohemistiky
Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity vypisují na období podzimního semestru akademického roku 2024/25 výběrové řízení do stipendijního programu na podporu studijních pobytů. Stipendium je určeno ke studiu českého jazyka, literatury a kultury. Hlásit se mohou studentky a studenti zahraničních vysokých škol, kteří studují bohemistiku v bakalářském, magisterském či doktorském programu. Uzávěrka přihlášek: 30.4.2024. Více informací

Open Call Festival regionů 2025
Od 13. do 22.6. 2025 se bude v Braunau am Inn poprvé konat renomovaný Festival regionů. Open Call na téma „Realistické sny“ je určen kulturním iniciativám a všem, kteří se angažují v politice a kulturní a sociální oblasti. Deadline: 30.4.2024. Více Informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17135940453040
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ