Nachtasylanti

13.09.2017 18:00 - 13.12.2017, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

Obrázek k akci Nachtasylanti

Vídeňský klub Nachtasyl, založený v roce 1987 signatářem Charty 77 Jiřím Chmelem, je neodlučně spjatý s českou a slovenskou předlistopadovou emigrací a je proslulý svou pozdní zavírací dobou, českým pivem a intelektuálním prostředím, připomínajícím spíše konec 80. let minulého století.

Dodnes se na tomto místě scházejí literáti, malíři, signatáři Charty 77, pořádají se zde výstavy, koncerty, autorská čtení, besedy a různá setkání. K proslulým návštěvníkům klubu patřili například Pavel Tigrid, Pavel Kohout, Ivan Medek, Karel Kryl nebo Karel Schwarzenberg.

V rámci výstavy Nachtasylanti představí Rakouské kulturní fórum čtyři umělce z okruhu vídeňského klubu Nachtasyl – Ondřeje Kohouta, Evu Vones, Tomáše Haleše a Václava Grušu. Výstava se koná u příležitosti 30. výročí založení Nachtasylu a 40. výročí Charty 77.

Vernisáž bude zahájena krátkým filmem o klubu Nachtasyl, po kterém přednese Václav Gruša úryvky ze svých básní. Zazní rovněž hudební příspěvek jednoho ze zástupců Nachtasylu.

Eva Vones (*1954, Brno) studovala na Škole uměleckých řemesel v Brně a na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1981 se přestěhovala do Vídně. Vystavovala v mnoha evropských zemích a v Austrálii. Ve svých dílech se zabývá fenoménem času ve vztahu k přírodě, lidem a zvířatům.

Ondřej Kohout (*1953, Praha) vystudoval Divadelní fakultu AMU v Praze. Jako signatář Charty 77 nesměl pracovat ani jako čistič oken, přestože byl povoláním scénograf. V roce 1981 se po několika výsleších a doporučení státní policie k emigraci rozhodl se svou ženou a synem vystěhovat do Rakouska. Žije a pracuje ve Vídni. Jako malíř a scénograf působil v mnoha městech Evropy. Tématem jeho obrazů je člověk, který se v průběhu let vyvinul od pivaře ke sportovci.

Václav Gruša (*1976, Praha) vystudoval dějiny umění na Vídeňské univerzitě, pracuje jako překladatel (např. Ivan Martin Jirous – Leben, Werk, Zeit. Wien, Braumüller Verlag 2013). V roce 2011 byla vydána sbírka jeho poezie Kukaččí sirotčinec (Praha, Revolver Revue). 

Tomáš Haleš (*1955, Ostrava) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Podepsal Chartu 77 a v druhé polovině osmdesátých let emigroval do Rakouska. Vystavoval v Rakousku, Anglii, Španělsku, Itálii, Belgii, Japonsku, USA atd.

 

Zahájení výstavy

18 h film: Nachtasyl (režie Josef Haslinger)

19 h přivítání: Andreas Schmidinger, ředitel RKF

K výstavě promluví: Marcel Sauer, diplomat, bývalý ředitel Českého centra ve Vídni, publicista

V průběhu večera: přednes básní Václava Gruši 

 

Vstup volný

Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook!

novinky

Open Call Festival regionů 2025
Od 13. do 22.6. 2025 se bude v Braunau am Inn poprvé konat renomovaný Festival regionů. Open Call na téma „Realistické sny“ je určen kulturním iniciativám a všem, kteří se angažují v politice a kulturní a sociální oblasti. Deadline: 30.4.2024. Více Informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17135680319616
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ