Tanec v Rakousku

Speciální číslo revue současného tance Taneční zóna

Taneční zóna

pouze česky

V tomto čísle revue současného tance Taneční zóna mapuje další středoevropský taneční kontinent – Rakousko, které představuje jako zemi tanečního konceptualismu.

Rakouský kritik a teoretik Helmut Ploebst ve svém článku Hořící palác odhaluje souvislost tohoto choreografického přístupu s rakouským experimentálním filmem. Mladou generaci tanečních experimentátorů představuje v článku Rakouským tancem dávno nepulzuje jenom vídeňská krev, Jitka Šťávová.

S jedním z nejznámějších tvůrců na poli současného rakouského tance – Chrisem Haringem – se seznámíte v rozhovoru s titulem:  Rád se dívám na tělo jako na něco zvláštního.

Vídeň se stala hlavním městem středoevropského tance bezesporu i díky velkému letnímu tanečnímu festivalu ImPulsTanz – Nina Vangeli, jeho pravidelná návštěvnice, rozsáhle komentuje poslední ročník této významné kulturní události.

Rakousko však není jenom Vídeň – což dokládá příspěvek Zuny Kozánkové o salcburské taneční scéně – Tanec v sevření hor. Rakousko také není jenom zemí experimentů, ale i tradice – s historií vídeňského valčíku se seznámíte v odborném textu Doroty Gremlicové.

Zcela unikátním fenoménem spjatým s koloritem Vídně je španělská dvorní jezdecká škola – rozhovor s jejím dlouholetým ředitelem a odborníkem na drezuru bílých lipicánů, dvorním radou doc. Jaromírem Oulehlou má titul Pěstování koní je součástí vysoké kultury a pořídila jej Nina Vangeli.

www.tanecnizona.cz

 

 

novinky

Grantový program DANCE ON TOUR Austria
je projekt TanzQuartier Vídeň ve spolupráci s rakouským Spolkovým ministerstvem pro Evropu, integraci a zahraniční věci (BMEIA). DANCE ON TOUR Austria podporuje hostování současných umělců a umělkyň v oblasti tance a performance, kteří mají své sídlo v Rakousku. Více informací.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ