Čas vlků

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

03.08.2019 14:30, Uherské Hradiště, Slovácké divadlo, Tyršovo náměstí 480

© Les Films du Losange

Francouzsky a rumunsky; české titulky

Herecký realistický film s vynikající francouzskou herečkou Isabelle Huppertovou, která s Michaelem Hanekem spolupracovala celkem na čtyřech filmech (Pianistka, Čas vlků, Láska a Happy End). Diváci letošní LFŠ z jejich společné kolekce uvidí dvě dramata.

Titul filmu odkazuje ke germánské mytologii, která „čas vlků“ označuje jako počátek apokalypsy, kdy průmyslová katastrofa zničila svět. Hlavní hrdinka Anna utíká se svou rodinou na venkov, pryč z města, aby se vyvarovala chaosu, který zachvátil zemi. V jejich chatě se zdržuje cizí ozbrojený muž se ženou a dítětem. Anne čeká šokující zjištění, že už není kam uniknout. Lidé bez majetku ztrácejí veškeré zábrany, spojují se do smeček, aby přežili. Voda a potraviny jsou na příděl. Nenávist, brutalita a vraždy jsou na denním pořádku.

Zajímavostí je, že drama Čas vlků nesmělo být oficiálně uvedeno v soutěži na festivalu v Cannes, protože toho roku předsedal porotě francouzský herec a režisér Patrice Chéreau, který ve filmu hraje. Kritik současné společnosti Michael Haneke se i tímto filmem ukázal jako bravurní vypravěč, který tentokrát natočil přísně realistický snímek. Haneke v tomto katastrofickém titulu zneklidňuje obecenstvo už od samotného začátku, kdy divák sleduje úvodní titulky bez doprovodné hudby.

Tématem existenciálního snímku je sonda do mezilidských vztahů, které Haneke poodhaluje ve své syrovosti až na dřeň. V bezvýchodnosti celého filmu je ale přítomen i moment naděje. Sledujeme dceru hlavní hrdinky, která je v obtížné mezní situaci ochotna pomoci druhému člověku, chlapci-běženci. Film je dokonale formálně natočen Hanekeho dvorním německým kameramanem Jürgenem Jürgesem, který si pohrává se světlem i stínem a s atmosférou barev. V hlavní úloze exceluje populární francouzská herečka Isabelle Huppertová, která o dva roky dříve ztvárnila titulní roli v mrazivém snímku o zvrhlých partnerských vztazích v Hanekeho Pianistce (2001).

Režie: Michael Haneke

Čas vlků (F / AT / D 2003, 114 min.)

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

novinky

Otevírací doba galerie a knihovny RKF v období vánočních svátků 2019/2020
V době vánočních svátků a Nového roku jsou galerie a knihovna RKF od 23.12.2019 do 6.1.2020 zavřené. Od úterý 7.1.2020 můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Přejeme Vám krásné svátky a těšíme se na Vaši návštěvu v novém roce!

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T15762750965645
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ