Utajený

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

28.07.2019 21:00, Uherské Hradiště, Klub kultury 1, Hradební 1198

(c) Prokino Filmverleih GmbH

Francouzsky, české titulky

Zneklidňující drama s předními francouzskými herci Danielem Auteuilem a Juliette Binocheovou. Zpočátku to vypadá na nevinný záznam z bezpečnostní kamery, ale natočený materiál se promění v noční můru, která naruší život manželů a odkryje nemilosrdnou minulost.

Šlo o druhý Hanekeho film (po Pianistce, 2001), jenž se stal úspěšným u kritiky i u vídeňského publika, které konečně přijalo Hanekeho tvorbu a zařadilo ho mezi uznávané rakouské umělce. Sledujeme příběh manželského páru Georgese a Anne Laurentových a jejich dvanáctiletého syna Pierrota, jejichž život v poklidné pařížské čtvrti je ohrožen ve chvíli, kdy se na prahu jejich domu objeví videonahrávka s dvouhodinovým záznamem. Dlouhý statický záběr zachycuje pouze jejich dům a ulici. Manžele zneklidní i další videokazety, které se objevují na prahu jejich domu a které jsou již osobnější. Součástí balíčků jsou i podivné naivní dětské kresby. Policie odmítá zasáhnout, pokud není v sázce lidský život, ale kdo je oním skrytým – utajeným sledovatelem?

Pocit nejistoty a strach se zvyšují, bezpečný svět manželů je znenadání ohrožen, vynořují se vzpomínky z dětství a také na pařížský masakr při demonstracích za práva Alžířanů v roce 1961. Společenský i profesní život manželského páru upadá, jejich vzájemná důvěra se vytrácí. Před námi se odkrývá do té doby poklidný svět úspěšné redaktorky a známého televizního komentátora, který má v televizi svůj vlastní literární pořad. Může videa točit někdo z jeho fanoušků či je podezřelým někdo ze synova okolí?

Po Bennyho videu (1992) se Haneke zabývá opět tématem osamocenosti člověka a fenoménem médií, manipulace, snahou interpretovat náš svět elektronickými obrazy. Michael Haneke zvolil pomalé tempo příběhu, divákům postupně dávkuje kapky strachu, napětí graduje, děj je vyprávěn s chladnou odtažitostí a vše ústí do nejednoznačného finále. Minimalistickou režijní koncepci podtrhují působivé herecké výkony všech představitelů v čele s Danielem Auteuilem a Juliette Binocheovou. Po svém úspěchu na festivalu v Cannes byl snímek uveden na dalších filmových přehlídkách a byl vyznamenán celou řadou cen.

Režie: Michael Haneke

Utajený (AT / FR / DE / IT 2005, 119 min.)

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

novinky

i-Portunus
Pilotní projekt na podporu mobility umělců a kulturních pracovníků. Více informací

STYRIA-ARTIST-IN-RESIDENCE
Štýrská zemská vláda vypisuje na rok 2020 stipendijní místa v Grazu pro umělce a teoretiky umění. Uzávěrka přihlášek: 30. srpna 2019. Více informací

Nabízíme placené praktikum od září/října 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T147
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ