Zámek

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

01.08.2019 18:00, Uherské Hradiště, Klub kultury 1, Hradební 1198

(c) Wega Film

Německy, české a anglické titulky

Původně televizní film, uváděný v kinech, se nese ve znamení Hanekeho vize – sledování filmu musí být spojeno s pocitem úzkosti a ohrožení. Zdařilá adaptace je věrná Kafkově předloze, jež vypovídá o srážce jedince s byrokracií.

Zámek je adaptací stejnojmenného nedokončeného románu Franze Kafky napsaného roku 1922. Sledujeme příběh cizince – zeměměřiče K., který je zámkem povolán do vesnice, do byrokratického místa plného podivných existencí, kde platí drsné zákony. Společným momentem pro Kafku i pro zeměměřiče K. je pocit osamocenosti, bezvýchodnosti a odcizení. Zámek byl původně televizní film, který byl nakonec uváděný v kinech. Adaptace je věrná Kafkově předloze nabité groteskností a černým humorem. Haneke se při natáčení inspiroval westerny z 50. let. Vidíme oblíbené Kafkovo i Hanekeho téma: hrdina, který se stává předmětem ponižování. Místy je film natolik pietní, že v momentech, kde Kafka ve svých denících přerušoval souvislý text, je také děj filmu na několik desítek vteřin přerušen černým plátnem.

Mimochodem Kafka i Haneke podobně reflektovali svůj vztah k otci, se kterým si nerozuměli. Haneke se od dětství cítil jako samotář, byl pokřtěný protestant, vyrůstal často v nepřítomnosti otce v katolickém prostředí, které nenáviděl: „Od puberty si vždy záměrně udržuji jistý odstup (...). Jakmile se někde utvoří většina, jsem ze zásady proti. Je to instinkt. Jakmile se lidé na všem shodnou, začnu být agresivní. Ve škole jsem nechodil na katolický katechismus, ale na protestantský a odlišovat se od zbytku třídy se mi líbilo. (...) Jako dítě jsem byl samotář a zůstal jsem jím.“ Haneke je většinou své tvorby známý jako autorský filmař, adaptace točí výjimečně (další byla např. Pianistka z roku 2001). Po premiéře Zámku byl Haneke novináři dotazován, zda se cítí být pesimistou jako Kafka, on ale odpověděl: „Jsem v srdci optimistou, protože věřím v možnost změny – svými filmy burcuji a naopak za pesimisty pokládám onu většinu, která pohodlně servíruje faleš na stříbrném podnose.“

Režie: Michael Haneke

Zámek (AT 1997, 123 min.)

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

novinky

Otevírací doba galerie a knihovny RKF v období vánočních svátků 2019/2020
V době vánočních svátků a Nového roku jsou galerie a knihovna RKF od 23.12.2019 do 6.1.2020 zavřené. Od úterý 7.1.2020 můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Přejeme Vám krásné svátky a těšíme se na Vaši návštěvu v novém roce!

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T15762748668016
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ