DAS BUCH: Laura Freudenthaler - Královna mlčí

Svět knihy

11.05.2019 12:00, Praha 7, Výstaviště Holešovice

(c) Marianne Andrea Borowiec

Simultánně tlumočeno

Motem letošního knižního veletrhu Svět knihy je Paměť a vzpomínky. Tématem vzpomínání se zabývají i tři německojazyčné romány autorů, kteří budou ve společné diskusi s názvem Román jako filtr vzpomínek na toto téma hovořit a číst ze svých románů. Vedle Martiny Clavadetscher a Martina Beckera vystoupí i rakouská spisovatelka Laura Freudenthaler, která představí svůj román Královna mlčí, ve kterém sledujeme prostřednictvím fragmentů vzpomínek proměnu hlavní hrdinky Fanny v nepřístupnou a hrdou ženu.

V románu Die Königin schweigt (Královna mlčí) sledujeme prostřednictvím fragmentů vzpomínek proměnu hlavní hrdinky Fanny v nepřístupnou a hrdou ženu: Fanny, „královna“, tráví podzim života v osamění a o všem minulém mlčí. I deník na jejím nočním stolku, který dostala od své vnučky a který by měla stránku po stránce plnit prožitými tragédiemi, zůstává nedotčený. V každodenních snech a během bezesných nocí se ale těmto vzpomínkám nedokáže ubránit, a tak se jí v drásajících obrazech promítá celý její život: doprovázíme Fanny na všech životních etapách, počínaje dětstvím na rodném statku ve 30. letech až na sklonek jejího života.

Laura Freudenthaler (1984, Salcburk) vystudovala germanistiku, filosofii a gender studies, v současné době žije ve Vídni. Její debutová povídková sbírka Der Schädel der Madeleine (Lebka Madeleine, Müry Salzman) vyšla v roce 2014. Za svůj první román Die Königin schweigt (Královna mlčí, Droschl 2017) obdržela stipendium Brémské literární ceny za rok 2018 a kniha byla v roce 2018 na festivalu du premier Roman 2018 ve francouzském Chambéry vyznamenána jako nejlepší německojazyčný román. V roce 2019 vydala svůj druhý román s názvem Geistergeschichten (Duchařské povídky, Droschl).

Čtení a diskuse se konají v rámci literárního programu Das Buch na veletrhu Svět knihy.

Moderuje: Jitka Nešporová

11. 5., 12 h                 autorské čtení a diskuse (Lapidárium)

11. 5., 14 h                 autogramiáda (Stánek Goethe-Institutu)

novinky

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15937846613825
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ