DAS BUCH: Laura Freudenthaler - Královna mlčí

Svět knihy

11.05.2019 12:00, Praha 7, Výstaviště Holešovice

(c) Marianne Andrea Borowiec

Simultánně tlumočeno

Motem letošního knižního veletrhu Svět knihy je Paměť a vzpomínky. Tématem vzpomínání se zabývají i tři německojazyčné romány autorů, kteří budou ve společné diskusi s názvem Román jako filtr vzpomínek na toto téma hovořit a číst ze svých románů. Vedle Martiny Clavadetscher a Martina Beckera vystoupí i rakouská spisovatelka Laura Freudenthaler, která představí svůj román Královna mlčí, ve kterém sledujeme prostřednictvím fragmentů vzpomínek proměnu hlavní hrdinky Fanny v nepřístupnou a hrdou ženu.

V románu Die Königin schweigt (Královna mlčí) sledujeme prostřednictvím fragmentů vzpomínek proměnu hlavní hrdinky Fanny v nepřístupnou a hrdou ženu: Fanny, „královna“, tráví podzim života v osamění a o všem minulém mlčí. I deník na jejím nočním stolku, který dostala od své vnučky a který by měla stránku po stránce plnit prožitými tragédiemi, zůstává nedotčený. V každodenních snech a během bezesných nocí se ale těmto vzpomínkám nedokáže ubránit, a tak se jí v drásajících obrazech promítá celý její život: doprovázíme Fanny na všech životních etapách, počínaje dětstvím na rodném statku ve 30. letech až na sklonek jejího života.

Laura Freudenthaler (1984, Salcburk) vystudovala germanistiku, filosofii a gender studies, v současné době žije ve Vídni. Její debutová povídková sbírka Der Schädel der Madeleine (Lebka Madeleine, Müry Salzman) vyšla v roce 2014. Za svůj první román Die Königin schweigt (Královna mlčí, Droschl 2017) obdržela stipendium Brémské literární ceny za rok 2018 a kniha byla v roce 2018 na festivalu du premier Roman 2018 ve francouzském Chambéry vyznamenána jako nejlepší německojazyčný román. V roce 2019 vydala svůj druhý román s názvem Geistergeschichten (Duchařské povídky, Droschl).

Čtení a diskuse se konají v rámci literárního programu Das Buch na veletrhu Svět knihy.

Moderuje: Jitka Nešporová

11. 5., 12 h                 autorské čtení a diskuse (Lapidárium)

11. 5., 14 h                 autogramiáda (Stánek Goethe-Institutu)

novinky

Vypsání stipendia „Welser StadtschreiberIn 2019“
Město Wels vypisuje na období 1.9.–30.11.2019 jedno stipendium pro „welského městského spisovatele“. Stipendium je určené literátům bez rozdílu věku, kteří chtějí upevnit svoji uměleckou autonomii a jsou odhodláni se angažovat na kulturní scéně města Wels. Uzávěrka přihlášek: 28. června 2019. Další informace

Nabízíme placené praktikum od září 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T257
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ