DAS BUCH: Laura Freudenthaler - Královna mlčí

Svět knihy

11.05.2019 12:00, Praha 7, Výstaviště Holešovice

(c) Marianne Andrea Borowiec

Simultánně tlumočeno

Motem letošního knižního veletrhu Svět knihy je Paměť a vzpomínky. Tématem vzpomínání se zabývají i tři německojazyčné romány autorů, kteří budou ve společné diskusi s názvem Román jako filtr vzpomínek na toto téma hovořit a číst ze svých románů. Vedle Martiny Clavadetscher a Martina Beckera vystoupí i rakouská spisovatelka Laura Freudenthaler, která představí svůj román Královna mlčí, ve kterém sledujeme prostřednictvím fragmentů vzpomínek proměnu hlavní hrdinky Fanny v nepřístupnou a hrdou ženu.

V románu Die Königin schweigt (Královna mlčí) sledujeme prostřednictvím fragmentů vzpomínek proměnu hlavní hrdinky Fanny v nepřístupnou a hrdou ženu: Fanny, „královna“, tráví podzim života v osamění a o všem minulém mlčí. I deník na jejím nočním stolku, který dostala od své vnučky a který by měla stránku po stránce plnit prožitými tragédiemi, zůstává nedotčený. V každodenních snech a během bezesných nocí se ale těmto vzpomínkám nedokáže ubránit, a tak se jí v drásajících obrazech promítá celý její život: doprovázíme Fanny na všech životních etapách, počínaje dětstvím na rodném statku ve 30. letech až na sklonek jejího života.

Laura Freudenthaler (1984, Salcburk) vystudovala germanistiku, filosofii a gender studies, v současné době žije ve Vídni. Její debutová povídková sbírka Der Schädel der Madeleine (Lebka Madeleine, Müry Salzman) vyšla v roce 2014. Za svůj první román Die Königin schweigt (Královna mlčí, Droschl 2017) obdržela stipendium Brémské literární ceny za rok 2018 a kniha byla v roce 2018 na festivalu du premier Roman 2018 ve francouzském Chambéry vyznamenána jako nejlepší německojazyčný román. V roce 2019 vydala svůj druhý román s názvem Geistergeschichten (Duchařské povídky, Droschl).

Čtení a diskuse se konají v rámci literárního programu Das Buch na veletrhu Svět knihy.

Moderuje: Jitka Nešporová

11. 5., 12 h                 autorské čtení a diskuse (Lapidárium)

11. 5., 14 h                 autogramiáda (Stánek Goethe-Institutu)

novinky

Knihovna RKF v omezeném provozu
Knihovna Rakouského kulturního fóra v Praze zůstane ještě nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. I přesto Vám nabízíme možnost výpůjčky médií z našeho fondu (viz online katalog). Své požadavky na výpůjčku můžete zasílat na jakubcova@rkfpraha.cz. My Vás budeme následně kontaktovat a domluvíme se s Vámi na předání výpůjček. S vracením vypůjčených knih prosím počkejte, až bude provoz knihovny plně obnoven. Všechny výpůjčky byly automaticky prodlouženy do 30. června 2020.

Cena Intercultural Achievement Award 2020
rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA): Ucházet se mohou projekty mezinárodní výměny zaměřené na oblasti umění/kultura, mládež, lidská práva, Global Citizenship Education a integrace. Uzávěrka přihlášek: 15.06.2020. Více informací

Galerie a knihovna RKF jsou až do odvolání uzavřeny.
V důsledku nařízení českých úřadů v souvislosti s pandemií koronaviru jsou galerie a knihovna RKF až do odvolání uzavřeny. Prosíme Vás tedy o pochopení, že jsme bohužel nuceni akce zrušit či přesunout na pozdější termín. Aktuální informace najdete na našich webových stránkách a na našem Facebooku.

Literární rezidence v Dolním Rakousku 2020
Nezávislý dolnorakouský literární dům v Kremži (Unabhängiges Literaturhaus NÖ) vypisuje ve spolupráci s Českým centrem ve Vídni měsíční rezidenční pobyt pro českého autora či autorku v průběhu listopadu 2020. Uzávěrka přihlášek: 15. 6. 2020. Více informace na culturenet.cz

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15913864548482
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ