06.10.2022 19:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18
Pouze německy
Novohradsko je oblast s bohatou historií na česko-rakouské hranici. Slovo „hranice" lze ve vztahu k tomuto regionu interpretovat různě: jako vnitřní hranici v rámci Rakouska-Uherska, vnější hranici po vzniku Československa, západní hranici komunistického východního bloku v době železné opony či jako jazykovou hranici aj.
A právě poloha na této hranici, kterou lze vykládat různými způsoby, utvářela každodenní život obyvatel Novohradska. Po krátké historické odbočce se přednáška zaměří na klíčové události v dějinách 20. století, soužití česky a německy mluvícího obyvatelstva, život v blízkosti železné opony a také na současné snahy o reflexi a oživení původní rozmanitosti tohoto regionu. Všechna tato témata se prolínají například v historii takzvaných „zmizelých" vesnic a jejich obyvatel, když jde o záchranu historických památek nebo o zachování historické paměti. Historickým i současným Novohradskem Vás provede nejen slovem, ale i obrazem Jana Kusová.
Mgr. Jana Kusová, Ph.D. vystudovala učitelství německého jazyka a dějepisu na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde také aktuálně působí. Vyučuje germanistickou lingvistiku (morfosyntax současné němčiny, historický vývoj němčiny, korpusovou a srovnávací lingvistiku), dále pak reálie a dějiny německy mluvících zemí a kulturně orientované semináře. Díky své projektové činnosti a spolupráci s Univerzitou Vídeň se zaměřuje také na výuku češtiny pro cizince a je spoluorganizátorkou projektu „Sommerkolleg České Budějovice“, který je podporován programem „AKTION Česká republika – Rakousko“ a nabízí výuku češtiny a němčiny pro studující českých a rakouských vysokých škol a odborný program k historii a kulturním dějinám obou zemí.
Vstup volný po předchozí písemné registraci do 4. 10. 2022 na: vaclava.beyerova@bmeia.gv.at
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at