Nadání je touha: Friedl Dicker-Brandeis a výtvarný vzdělávací experiment

07.09.2018 17:00 - 02.11.2018, Opava, Základní umělecká škola, Solná 8

Obrázek k akci Nadání je touha: Friedl Dicker-Brandeis a výtvarný vzdělávací experiment

Friedl Dicker-Brandeis je jednou z nejvšestrannějších představitelek meziválečné středoevropské avantgardy. Její terezínský výukový experiment nepřestává navzdory tragickým okolnostem fascinovat nejen progresivní komplexností, ale též využitelností v rámci současného systému vzdělávání. Ten je na jedné straně stále častěji konfrontován s radikálním omezováním kreativních předmětů a na straně druhé musí brát ohled na stále složitější potřeby dětí vyplývající z traumat, jež jsou důsledkem života ve světě sociálních nejistot, válečných a ozbrojených konfliktů, uprchlictví a migrace.

Dochovalo se téměř čtyři a půl tisíce dětských kreseb, mnohé z nich prezentované na výstavě, jako výsledek její usilovné pedagogické práce v extrémních podmínkách nacistického koncentračního tábora – ghetta Terezín.

Friedl Dicker-Brandeis, rozená Friederika Dicker, česky Bedřiška Brandeisová (*1898, Vídeň Vídeň– †1944, Auschwitz-Birkenau) byla rakouská a československá výtvarnice, pedagožka a návrhářka interiérů. Vyrostla v židovské rodině. Po absolvování soukromé umělecké školy ve Vídni, studovala na Bauhausu ve Výmaru. Poté založila ve Vídni s architektem Franzem Singerem ateliér Singer-Dicker. Jejich společné práce získaly mnohá ocenění a byly prezentovány na výstavě Moderního interiérového designu v Rakouském uměleckoprůmyslovém muzeu (dnes MAK). V roce 1931 Friedl Dicker otevřela ve Vídni vlastní ateliér. Po vstupu do Komunistické strany Rakouska byla za svou politickou činnost zatčena a vězněna. Po propuštění emigrovala do Prahy. Zde se vdala za svého bratrance Pavla Brandeise a tím získala československé občanství. V září 1942 byla spolu se svým manželem deportována do Terezína, kde působila jako vychovatelka a vyučovala výtvarnou výchovu. Před svým odchodem do Osvětimi nechala v kufru na půdě ukrýt stovky dětských výtvarných děl, která se po válce dostala do pražského Židovského muzea. Dne 9. října 1944 byla zplynována. Její muž holokaust přežil a znovu se oženil.

V roce 2016 byl po Friedl Dicker-Brandeis pojmenován Obecní dům ve vídeňské části Alsergrund.

Otevírací doba: do 2. 11. po–pá 14–18 h

Základní umělecká škola

Židovské muzeum v Praze

Vstup volný

novinky

Placená stáž podzim 2024
Rakouské kulturní fórum v Praze nabízí studujícím a mladým akademičkám a akademikům možnost placené stáže v období září-listopad 2024 na dobu dvou až tří měsíců. Přihlášku (strukturovaný životopis a motivační dopis) zašlete do 30.6.2023 na adresu: prag-kf@bmeia.gv.at. Informace v němčině najdete zde.

Cena Susanny Roth 2024
Česká centra a České literární centrum vyhlašují jubilejní 10. ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth je určená začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka. Soutěžní text je úryvek z knihy Marka Torčíka "Rozložíš paměť". Příspěvky jsou přijímány do 31.3.2024. Více informací

Open Call Festival regionů 2025
Od 13. do 22.6. 2025 se bude v Braunau am Inn poprvé konat renomovaný Festival regionů. Open Call na téma „Realistické sny“ je určen kulturním iniciativám a všem, kteří se angažují v politice a kulturní a sociální oblasti. Deadline: 30.4.2024. Více Informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17116762274440
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ