Rakouské kulturní fórum v květnu 2023

Pozdrav ředitele

online

© Österreich Werbung / Andreas Tischler

Vážení přátelé Rakouského kulturního fóra!

Knižní veletrh Svět knihy Praha pro nás každoročně představuje významnou událost první poloviny roku. V rámci literárního pořadu Das Buch, který tradičně připravujeme společně s Goethe Institutem a Švýcarským velvyslanectvím, přijali pozvání rakouští spisovatelé Cornelia Travnicek a Michael Stavarič. Jejich osobní život i dílo souzní s mottem letošního knižního veletrhu – „Autoři bez hranic“. Další rakouský autor s českými kořeny, který zavítá pro změnu do Ústí nad Labem, je Stanislav Struhar. Literatura se dále prolíná i s divadelní produkcí. V Brně se bude konat repríza hry Ein Strudel und Nekonečno, která je inspirovaná životem a dílem Kurta Gödela. Ve Stavovském divadle v Praze budou moci diváci zhlédnout inscenaci Rej podle Arthura Schnitzlera.

Z hudby Rakouské kulturní fórum doporučuje reprízy operety Ples v hotelu Savoy ve Státní opeře, která spojuje prvky jazzu a tanga s klasickou hudbou Paula Abrahama. Vaší pozornosti by nemělo ujít ani vystoupení Klangforum Wien na letošním festivalu Pražské jaro a koncert dua BartolomeyBittman v pražském Paláci Akropolis. Slavnostní zahájení 28. Mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae s podtitulem „Mezi Kroměříží a Vídní“ bude jistě výjimečnou událostí festivalové sezony. Světově proslulý soubor Concentus Musicus Wien, založený legendárním Nicolausem Harncourtem, vystoupí hned dvakrát jakožto rezidenční soubor. Hudební nabídku Rakouského kulturního fóra doplňují koncerty v rámci festivalu Mladí Ladí Jazz a 24. Mezinárodního festivalu EuroArt v Praze a také další vystoupení rakouských interpretů v Praze a Ostravě.

Produkci rakouských filmařů můžete zhlédnout na letošním Mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm 2023 v Liberci. Zatímco výstava Fascinace WN-10407-1 v pražské galerii 35M2 reflektuje různé perspektivy na téma atomové energie, výstava Místa chvění v Humpolci zkoumá možnosti a schopnosti zvuku formovat prostředí, transformovat prostor a ovlivňovat naše pocity v něm. Rakouský zvukový umělec Christian Schröder zde prezentuje své dílo, v němž se snaží zachycovat a rozšiřovat zvuk a kompozici v různých médiích. Výstavu Zapomnění, která byla k vidění již ve vídeňském Künstlerhaus a také v naší galerii, nyní můžete zhlédnout v Galerii Klatovy / Klenová. V neposlední řadě samozřejmě upozorňujeme na úspěšnou výstavu Erwina Bohatsche 13 obrazů, kterou si nyní můžete prohlédnout v galerii Rakouského kulturního fóra.

Aktuální newsletter obsahuje mnoho dalších nabídek. Pro každého se v něm jistě najdou zajímavé kulturní tipy. Já se v každém případě těším, až se s Vámi potkám na některé z mnoha akcí, na jejichž přípravě se podílí Rakouské kulturní fórum.

Andreas Schmidinger
ředitel

novinky

DESIGNBLOK Diploma Selection 2023: Open Call
do mezinárodní soutěže pro absolventy magisterských oborů a bakalářských oborů. Uzávěrka přihlášek: 10. července 2023. Přihlášky a informace v angličtině

IFK Research a Senior Fellowship 2024/2025
Mezinárodní výzkumné kulturněvědné centrum na Umělecké univerzitě v Linci nabízí Research a Senior Fellowship. Přihlášky mohou být podány bez ohledu na národnost nebo institucionální či oborovou příslušnost. Uzávěrka přihlášek: 26.6.2023. Více informací

Praktikum
Rakouské kulturní fórum v Praze nabízí studentům a mladým akademickým pracovníkům možnost placené stáže na období září - prosinec 2023 na dobu dvou až tří měsíců. Přihlášku (motivační dopis a životopis v tabulkové podobě) zašlete do 23.6.2023 na adresu: info@rkfpraha.cz. Informace v němčině najdete zde.

Náprava budoucnosti – Globální casting nových nápadů
Rádio Ö1 hledá inovativní nápady, koncepty a projekty pro svět zítřka. Přihlášky zde

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2023 | Impressum | T16860474247309
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ