Stefan Karner: Nové způsoby prezentace historie

Dům dějin v Muzeu Dolního Rakouska a jeho středoevropský kontext

13.01.2016 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Ludwig Boltzmann-Institut für Kriegsfolgen-Forschung

Pouze německy

Rakousko je zemí muzeí – dosud ale nemá trvalou výstavu o moderních dějinách ve formě „domu dějin“, jako tomu je například u pražského Národního muzea. Nedávno ale byl ohlášen vznik dvou takových „domů dějin“: v červnu 2014 na popud zemského hejtmana Dolního Rakouska Erwina Prölla, a v lednu 2015 na základě snahy ministra kultury Josefa Ostermayera. To vzbudilo v Rakousku poměrně velký mediální rozruch.

Dům dějin v Muzeu Dolního Rakouska se otevře na jaře roku 2017. Hlavním tématem je historický vývoj Dolního Rakouska jako klíčové oblasti v rakouském a středoevropském kontextu. Chronologicky se tento dům dějin zabývá již prvním osídlením regionu, hlavním zaměřením ale bude období od poloviny 19. století.  

Vědecký ředitel Domu dějin v Muzeu Dolního Rakouska Stefan Karner představí projekt a s ním spojené hlavní myšlenky. Český odborník v tomto oboru Milan Hlavačka bude koncept „domu dějin“ komentovat, poté bude následovat diskuze s publikem.

Stefan Karner; Univ. Prof. Dr., předseda Institutu hospodářských, sociálních dějin a dějin podnikání na univerzitě v Grazu; vedoucí Institutu Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků války.

Moderuje: Philipp Lesiak

Další diskutující: Milan Hlavačka, Historický ústav AV ČR 

Vstup volný

novinky

Rakouské předsednictví Radě EU v roce 2018
Rakouské předsednictví Radě EU v roce 2018
Od 1. 7. do 31. 12. 2018 bude Rakousko předsedat Radě Evropské unie. Vše podstatné o tom najdete na www.eu2018.at

RKF hledá výpomoc na akcích
Pro akce pořádané v Rakouském kulturním fóru (vernisáže, literární čtení, koncerty) hledáme vhodné kandidáty a kandidátky na výpomoc. V případě zájmu napište nám, prosím, na email info@rkfpraha.cz. Bližší informace.

1918-2018: 100 let Rakouské republiky
Vše, co stojí za to vědět o sto letech novodobého Rakouska najdete na následující stránce: www.oesterreich100.at (v němčině).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2018 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ