Přízrak a Travertin

11.08. - 25.09.2015, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Janek Rous

Výstava Přízrak a Travertin představuje konfrontaci děl rakouského uměleckého dua Markus Hanakam & Roswitha Schuller a českého výtvarníka Janka Rouse. Obě videa, i když vizuálně rozdílná, spojuje zájem o pseudodokumentární žánr a konstruované či alternativní životní osudy. U Janka Rouse tento zájem reprezentuje pnutí mezi aktuálním a vysněným povoláním zúčastněných aktérů, u Hanakama a Schuller se projevuje spíš v rovině paralelních biografií zasazených do konkrétních interiérů architekta Adolfa Loose.

Obě díla jsou výsledkem rezidenčních pobytů v Rakousku, respektive v České republice: Janka Rouse prostřednictvím vídeňského KulturKontaktu a Hanakama & Schuller v Open A.I.R. v Plzni 2015.

Markus Hanakam (*1979 Essen, D) & Roswitha Schuller (*1984, Friesach, A) žijí a pracují ve Vídni a v Essenu. Pracují především s videem a souvisejícími formami – fragmenty textů, obrazy, s objekty, které jsou specifické pro dané místo. Od roku 2004 působí jako duo; jejich práce byly prezentovány v muzeích, na mezinárodních festivalech – mj. v New Yorku (Videodumbo Festival 2013), Paříži (Recontres Internationales 2012 at Palais de Tokyo), Istanbulu (ISEA 2011) či v Moskvě (4th Moscow International Biennale for Contemporary Art 2011).  

Janek Rous (*1981, Praha) pracuje od roku 2009 jako redaktor v artycok.tv, internetové platformě pro současné umění, která zaznamenává a spoluvytváří dění na výtvarné scéně a s ní související kulturní aktivity. Působí také jako filmový tvůrce; zvláště se zaměřuje na kriticky laděné dokumenty, které v příznačných okamžicích odkazují na uměleckou scénu a dané společenko-politické pozadí.

Zuzana Jakalová (*1986, Bratislava) je kurátorka a kulturní manažerka. V současné době pracuje jako kurátorka rezidenčního programu MeetFactory v Praze a kurátorsky a koordinačně zastřešuje také prostor pro aktuální umění Prádelna Bohnice. Publikuje pravidelně texty mimo jiné ve Flash Art CZ/SK, A2, artalk.cz.

Vernisáž 11. 8., 18 h
do 25. 9., po–pá 10–17 h kromě rakouských a českých svátků

Vstup volný

Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook!

 

joinmusic

novinky

Rakouské předsednictví Radě EU v roce 2018
Rakouské předsednictví Radě EU v roce 2018
Od 1. 7. do 31. 12. 2018 bude Rakousko předsedat Radě Evropské unie. Vše podstatné o tom najdete na www.eu2018.at

RKF hledá výpomoc na akcích
Pro akce pořádané v Rakouském kulturním fóru (vernisáže, literární čtení, koncerty) hledáme vhodné kandidáty a kandidátky na výpomoc. V případě zájmu napište nám, prosím, na email info@rkfpraha.cz. Bližší informace.

1918-2018: 100 let Rakouské republiky
Vše, co stojí za to vědět o sto letech novodobého Rakouska najdete na následující stránce: www.oesterreich100.at (v němčině).

Bilaterální sítě designu. Inovace designu od moderny kolem roku 1900 po modernu digitální.
Rakouské kulturní fórum v Praze je nyní partnerem projektu Interreg Bilaterální sítě designu. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2018 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ