quote, unquote: Hotel Europa

19.04.2018 19:00 - 15.06.2018, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Zita Oberwalder

Studijní pobyt v Severním Irsku zaměřený na belfastský hotel Europa, známý jako nejbombardovanější hotel na světě, a putování po stopách staré a nové Evropy zpracovala Zita Oberwalder jako analogovou černobílou fotografickou esej quote, unquote: Hotel Europa, kterou pro výstavu rozšířila o digitální barevné fotografie. Její další studijní cesty ji v roce 2016 zavedly do českého pohraničí, do bývalých Sudet. Výsledkem je dílo o sousedství - hranicích  - zemi nikoho, o hluchých místech a únikových cestách. Umělkyně v něm nastoluje otázky o spojitosti mezi minulostí a současností, o dramatu zmizení, jak je tomu například u záběrů z Lidic.

Zita Oberwalder doplňuje své práce citáty a skicami z deníku. Quote, unquote nebo-li „citát“,  „konec citátu“. Název výstavy v sobě nese možnost upoutat prostřednictvím citátů větší pozornost, použít je k odůvodnění vlastního způsobu myšlení nebo jako zárodek příběhu. Titulem výstavy prozrazuje umělkyně mnohé o své metodice, o přístupu k literárním pramenům a současně ukazuje, jak je historiografie subjektivní a že má stále svá bílá místa.

Fotografie Zity Oberwalder jsou únikem z fotografické jednoznačnosti. Ne snad proto, že by se uchylovaly k pikturální vágnosti, ale protože to, co zachycují, není koncový bod či terč, ale východisko a naznačení směru. Vzpouzejí se předem danému účelu a nabízejí celé spektum významových možností. Díky únikovým cestám se pouze dostaneme pryč z určité situace, z určitého místa. Kam nás pak vlastně zavedou, je v daném okamžiku samozřejme zcela nepodstatné.

Zita Oberwalder (*1958, Leisach) se ve své tvorbě specializuje na uměleckou a architektonickou fotografii. Od roku 1987 je umělkyní ve svobodném povolání.

Vernisáž 19.4., 19h
do 15. 6.

Vstup volný

Pozvánka na vernisáž (pdf)

Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook!

novinky

Nabízíme placené praktikum od září 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

Bilaterální sítě designu. Inovace designu od moderny kolem roku 1900 po modernu digitální.
Rakouské kulturní fórum v Praze je nyní partnerem projektu Interreg Bilaterální sítě designu. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T149
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ