Rakouští autoři v nakladatelství Argo

20.03.2012 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

Obrázek k akci Rakouští autoři v nakladatelství Argo

Pouze česky

Fotky z knižní prezentace naleznete zde.

Robert Musil: Zmatky chovance Törlesse
Vynikající prvotina světově proslulého autora Roberta Musila nelíčí pouze poměry v kadetce v Hranicích na Moravě před první světovou válkou, ale věnuje se především zrání mladého Törlesse, který se musí vypořádat s citovými poryvy mladé duše, vystavené dosud neznámým střetům se zárodky moci a jejím zneužíváním, s ranými prožitky sexuálními a s nejistotou a neurčitostí, které v něm tyto psychologicky a literárně naprosto přesně zachycené události vyvolávají.

Robert Musil (1880–1942), rakouský romanopisec, dramatik a esejista, je jedním z nejvýznamnějších světových autorů. Jeho monumentální nedokončený román Muž bez vlastností je pro svou intelektuální hloubku a vysokou literární úroveň řazen na roveň dílu Marcela Prousta či Jamese Joyce. Prvotina Zmatky chovance Törlesse vyšla před první světovou válkou a setkala se s velkým ohlasem.
Robert Musil žil ve Vídni, Brně, Berlíně a na závěr života v Ženevě, kam se uchýlil před nacistickým režimem. Jeho dílo ovlivnilo světovou literaturu první poloviny 20. století a je dodnes považováno za kánon.

Dietmar Grieser: Česká babička aneb Cizinec je našinec
Autor seznamuje své čtenáře s tím, co daly české země Rakousku – a potažmo celému německojazyčnému světu. Mnohé jeho významné osobnosti mají v dnešní České republice kořeny nebo je s tímto územím spojují jiné vazby. Vedle notoricky známých příkladů, jakými jsou Gustav Mahler či Sigmund Freud, sleduje kniha „české stopy“ v životě a díle Franze Schuberta, Franze Grillparzera či Klementa Marii Hofbauera. Mnoho nového zde objeví i český čtenář, pro kterého je kniha navíc zajímavá tím, jak se na problematiku společných dějin dívá Rakušan.

Dietmar Grieser se narodil v Německu, ale od 50. let žije ve Vídni a je rakouským občanem. Jeho babička, která ho po určitou dobu i vychovávala, pocházela ze Slezska v dnešní České republice. Její osud ho také inspiroval k napsání této knihy, kterou lze zařadit do žánru literární reportáže. Knihami psanými touto formou si autor získal renomé (uveďme například tituly Schauplätze der Weltliteratur nebo Wien – Wahlheimat der Genies). Německy vyšla Česká babička v roce 2005 pod názvem Die böhmische Großmutter (Amalthea Signum Verlag), český překlad vydalo nakladatelství Argo v roce 2011. Dietmar Grieser je členem PEN klubu a za své knihy obdržel řadu významných ocenění.

novinky

Stipendium „Welser StadtschreiberIn 2024“
Město Wels vypisuje na období 1.9.–30.11.2024 stipendium pro „welského městského spisovatele“. Stipendium je určené literátům, kteří chtějí upevnit svoji uměleckou autonomii a jsou odhodláni se angažovat na kulturní scéně města Wels. Uzávěrka přihlášek: 10. června 2024. Další informace

Letní kolegium České Budějovice
Letní kolegium České Budějovice zve studující z Česka a Rakouska na bohatý jazykový a kulturní program v období 8.-27.7.2024. Uzávěrka přihlášek: 20.5.2024. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17145277279551
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ