18.04.2011 18:00, Brno, Moravská zemská knihovna – konferenční sál, Kounicova 65a
dvojjazyčně
Po mnohaletém potýkání se s německými nacionálními argumenty „případu Beneš“ reaguje Jiří Gruša nyní na ty české. Autor zaujme čtenáře i formou: odborný esej přechází v osobitý tvar – cosi jako „román faktu“.
Básník, romanopisec, esejista, překladatel, historik a filozof, bývalý dlouholetý velvyslanec v Německu a Rakousku, prezident Mezinárodního PEN klubu a ředitel Diplomatické akademie ve Vídni Jiří Gruša žije v Merlu u Bonnu.
Slavnostní přednáška završuje jubilejní cyklus u příležitosti 20. výročí založení Rakouské knihovny v Brně, konaný pod záštitou ředitele Moravské zemské knihovny v Brně Tomáše Gece, rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy a děkana Filozofické fakulty MU Josefa Kroba, a koná se ve spolupráci s Ústavem české literatury a knihovnictví, Ústavem germanistiky, Ústavem hudební vědy (FF MU), Ústavem politologie (FSS MU), Univerzitou třetího věku (U3V MU), Dialog Centrem (MU) a dalšími univerzitními pracovišti.
Na přednášku navazuje DISKUZE a KNIŽNÍ PREZENTACE (nakl. Barrister & Principal, knihkupectví Barvič & Novotný) a autogramiáda autora.
Slovo úvodem: Mojmír Jeřábek, spolupřekladatel knih Jiřího Gruši
Moderuje: Roman Kopřiva, Masarykova univerzita
Welser Stadtschreiberin/Stadtschreiber 2025
Město Wels vypisuje na období 1.9.–30.11.2025 stipendium pro „welského městského spisovatele nebo spisovatelku“. Stipendium je určené literátům, kteří chtějí upevnit svou uměleckou autonomii a jsou odhodláni se angažovat na kulturní scéně města Wels.
Uzávěrka přihlášek: 9.6.2025.
Další informace
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at