Rakouský výlet na 58. Zlín Film Festivalu

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež (25. 5. – 2. 6. 2018)

25.05. - 02.06.2018 23:59, Zlín, Golden Apple Cinema, nám. Míru 174

(c) zlinfest.cz

Zlín Film Festival je svým rozsahem, historií a tradicí zcela unikátní jak v ČR, tak i v Evropě. Již po 58 nabízí ucelenou prezentaci současné celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež. Pozornost letošního ročníku bude věnována profilu rakouské kinematografie pro děti a mládež. Rakouský fokus bude uveden v rámci oslav 100. výročí samostatnosti Česka a Rakouska.

V sekci Rakouský výlet bude uvedeno 15 rakouských celovečerních filmů pro děti a mládež. Režisér Bernd Neuburger přijede osobně uvést své tři filmy Prázdniny se Silvestrem, Líza a šavlozubí tygři a Mozart v Číně, ke kterým skládal hudbu Zdeněk Merta. Známou rakouskou autorku dětských knih Christine Nöstlinger festival připomene hned třemi snímky – dětskou dobrodružnou podívanou Tři lupiči, dívčím příběhem o jednom neobvyklém domě Vila Henrieta a životopisným snímkem Daleko od domova, který bude ve Zlíně zastupovat  Zita Gaier, představitelka hlavní role malé Christine. Do Zlína ji doprovodí i její bratr Enzo Gaier, který zavzpomíná na svou roli Miky z filmu Kůň na balkóně německého režiséra Hüseyna Tabaka, který studoval režii na Filmové akademii ve Vídni u Michaela Hanekeho a Petera Patzaka a je členem letošní mezinárodní odborné poroty pro filmy pro děti a mládež. Tuto „filmovou“ rodinu doplní i mladý herec Abdulkadir Tuncer, který v roce 2012 zaujal rolí dvanáctiletého Veysela v Tabakově dramatu Tvoje krása nemá cenu. Vedle režiséra Tabaka usedne v mezinárodní porotě také významná rakouská producentka Katja Dor a vedle vybírání vítěze 58. ročníku osobně představí dětský film Karo a Pán Bůh a již zmíněné snímky Vila Henrieta a Kůň na balkóně natočené v její produkci. Poprvé bude  na zlínském festivalu uveden i film Dýchat, debut slavného rakouského herce Karla Markovicse, který navštívil festival v roce 2014. Nejnovější rakouskou produkci budou reprezentovat filmy L´Animale, Sedmnáct či Střed mého světa.

Rakousko bude mít i své zastoupení v Mezinárodní soutěži evropských debutů a Soutěži evropských dokumentů pro mladé publikum. Film Adriana Goigingera Nejlepší ze všech světů bude s dalšími devíti evropskými filmy bojovat o Cenu Evropa a dokumentární, hudebně-sociální snímek Kinders režisérské dvojice Arash a Arman T. Riahi se bude ucházet o v historii zlínského festivalu poprvé udělovanou cenu ECFA Doc Award.

Přehlídka rakouského filmu se koná pod záštitou Rakouského velvyslanectví v Praze a vznikla ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze a Mezinárodním festivalem dětských filmů ve Vídni.

 

Celovečerní filmy:

Prázdniny se Silvestrem / Ferien mit Silvester (AT 1990), Bernd Neuburger

Lisa a šavlozubí tygř / Lisa und die Säbelzahntiger (AT 1995), Bernd Neuburger

Tři poštovní lupiči / Die 3 Posträuber (AT 1998), Andreas Prochaska

Twinni (AT 2003), dir. Ulrike Schweiger

Vila Henrieta / Villa Henriette (AT 2004), Peter Payer

Karo a Pán Bůh / Karo und der liebe Gott (AT 2006), Danielle Proskar

Mozart v Číně / Mozart in China (AT/D/CHN 2008), Bernd Neuburger

Dýchat / Atmen (AT 2011), Karl Markovics)

Tvoje krása nemá cenu  / Deine Schönheit ist nichts wert (AT/TR 2012), Hüseyin Tabak

Kůň na balkóně / Das Pferd auf dem Balkon (AT 2012), Hüseyin Tabak

Macondo (AT 2014), Sudabeh Mortezai

Střed mého světa / Die Mitte der Welt (AT/D 2016), Jakob M. Erwa

Daleko od domova / Maikäfer flieg (AT 2016), Mirjam Unger

Sedmnáct / Siebzehn (AT 2017), Monja Art

L'animale (AT 2018), Katharina Mückstein

Nejlepší ze všech světů / Die beste aller Welten (AT/D 2017), Adrian Goiginger

 

Všechny filmy jsou uváděny v originálním znění (němčina) s anglickými a českými titulky (resp. u filmů pro děti do 12 let se simultánním překladem do češtiny do sálu).

Vstupné

Rakouský výlet na 58. Zlín Film Festivalu – 58. Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ