13.03.2017 18:00, Brno, Rakouská knihovna, Moravská zemská knihovna, Malý sál, 6. p., Kounicova 65a
Pouze česky
„Čechy u moře“ je motiv opakující se v německé literatuře a umění, který se vztahuje k fiktivnímu místu v Shakespearově komedii Zimní pohádka: „Čechy. – Pustá krajina u moře.“ Známým příkladem je báseň Ingeborg Bachmannové Čechy leží u moře, napsaná v roce 1964 během jejího pobytu v Praze.
V sérii přednášek Radek Malý na základě ukázek z textů analyzuje tento motiv, který je od šedesátých let dvacátého století často používán jako projekce utopického ideálního stavu (např. u Paula Celana, Jiřího Gruši a Libuše Moníkové).
Vstup volný
Welser Stadtschreiberin/Stadtschreiber 2025
Město Wels vypisuje na období 1.9.–30.11.2025 stipendium pro „welského městského spisovatele nebo spisovatelku“. Stipendium je určené literátům, kteří chtějí upevnit svou uměleckou autonomii a jsou odhodláni se angažovat na kulturní scéně města Wels.
Uzávěrka přihlášek: 9.6.2025.
Další informace
Intercultural Achievement Award 2025
Rakouské spolkové ministerstvo pro evropské a mezinárodní záležitosti uděluje cenu inovativním projektům, které se zasazují o dialog mezi kulturami a náboženstvími. Vítězné projekty obdrží finanční odměnu. Uzavěrka přihlášek je 30.4.2025. Více informací
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2025
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at