Maria Lassnig

16.02. - 17.06.2018, Praha 7, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

Obrázek k akci Maria Lassnig

Národní galerie v Praze představuje první velkou výstavu věnovanou jedné z nejvýznamnějších umělkyň současnosti Marii Lassnig a její obdivuhodné tvorbě. Výstavu doprovází prezentace jejího průkopnického díla na poli filmové animace „Má animace je umělecká forma. Maria Lassnig, filmová tvůrkyně“. 

Výstava odhaluje dlouhodobý zájem Marii Lassnig o zkoumání těla a sebeprezentaci a pokrývá její více než sedm desetiletí trvající profesní působení. Umělkyně se od počátku inspirovala uměleckými hnutími, která oslavovala gestickou, neformální a spontánní praxi, jako byl informel, tachismus a surrealismus, ale také body artem a performativním uměním. Středobodem její tvorby byla lidská postava – často fragmentovaná, deformovaná a groteskní. Tyto obrazy, na nichž je sama sobě modelem, upozorňují na křehkost těla, stárnutí a běh času. 

Maria Lassnig (*1919, Kappel am Krappfeld – †2014, Vídeň), rakouská malířka a mediální umělkyně, vystudovala vídeňskou Akademii výtvarných umění. V roce 1980 reprezentovala Rakousko na 39. benátském bienále. Na Akademii užitých umění ve Vídni se stala první ženou, která v německy hovořícím světě zastávala post profesorky umění. V roce 1988 byla první ženou, které byla udělena Rakouská státní cena. Spolu s Louise Bourgeois, Agnes Martin a Joan Mitchell je považovaná za jednu z nejdůležitějších umělkyň dvacátého století, která se stala průkopnicí ženské emancipace v uměleckém světě dominovaném muži.

Kurátoři: Adam Budak, Kasia Redzisz

Vstupné: 140 – 350 CZK

Národní galerie

novinky

Rakouské předsednictví Radě EU v roce 2018
Rakouské předsednictví Radě EU v roce 2018
Od 1. 7. do 31. 12. 2018 bude Rakousko předsedat Radě Evropské unie. Vše podstatné o tom najdete na www.eu2018.at

Prague Microfestival
je každoroční festival, který letos již podesáté kombinuje současnou experimentální literární produkci s výtvarným uměním, filmem a performancemi. Od 24. do 27. května představí více než 20 autorů z 10 zemí, mezi nimi i rakouské básníky Jopa Jotakina a Maxe Oravina. Více informací & kompletní program

Festival der Regionen - výzva k účasti
Rakouský festival kultury a současného umění Festival der Regionen zve umělce a odborníky k účasti na příštím ročníku festivalu. Organizátoři vyzývají k vytvoření site-specific díla a nabízejí také jednu rezidenci pro umělce. Termín uzávěrky: 20. 6. 2018. Vice informací a přihlašení

RKF hledá výpomoc na akcích
Pro akce pořádané v Rakouském kulturním fóru (vernisáže, literární čtení, koncerty) hledáme vhodné kandidáty a kandidátky na výpomoc. V případě zájmu napište nám, prosím, na email info@rkfpraha.cz. Bližší informace.

Začátky akcí v RKF nově v 19 h
Spolu s přechodem na letní čas budou až do odvolání (pokud není výslovně uvedeno jinak) akce v RKF začínat od 19 hodin. Těšíme se na Vás!

1918-2018: 100 let Rakouské republiky
Vše, co stojí za to vědět o sto letech novodobého Rakouska najdete na následující stránce: www.oesterreich100.at (v němčině).

Bilaterální sítě designu. Inovace designu od moderny kolem roku 1900 po modernu digitální.
Rakouské kulturní fórum v Praze je nyní partnerem projektu Interreg Bilaterální sítě designu. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2018 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ