Maria Lassnig

16.02. - 17.06.2018, Praha 7, Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

Obrázek k akci Maria Lassnig

Národní galerie v Praze představuje první velkou výstavu věnovanou jedné z nejvýznamnějších umělkyň současnosti Marii Lassnig a její obdivuhodné tvorbě. Výstavu doprovází prezentace jejího průkopnického díla na poli filmové animace „Má animace je umělecká forma. Maria Lassnig, filmová tvůrkyně“.

Výstava odhaluje dlouhodobý zájem Marii Lassnig o zkoumání těla a sebeprezentaci a pokrývá její více než sedm desetiletí trvající profesní působení. Umělkyně se od počátku inspirovala uměleckými hnutími, která oslavovala gestickou, neformální a spontánní praxi, jako byl informel, tachismus a surrealismus, ale také body artem a performativním uměním. Středobodem její tvorby byla lidská postava – často fragmentovaná, deformovaná a groteskní. Tyto obrazy, na nichž je sama sobě modelem, upozorňují na křehkost těla, stárnutí a běh času.

Maria Lassnig (*1919, Kappel am Krappfeld – †2014, Vídeň), rakouská malířka a mediální umělkyně, vystudovala vídeňskou Akademii výtvarných umění. V roce 1980 reprezentovala Rakousko na 39. benátském bienále. Na Akademii užitých umění ve Vídni se stala první ženou, která v německy hovořícím světě zastávala post profesorky umění. V roce 1988 byla první ženou, které byla udělena Rakouská státní cena. Spolu s Louise Bourgeois, Agnes Martin a Joan Mitchell je považovaná za jednu z nejdůležitějších umělkyň dvacátého století, která se stala průkopnicí ženské emancipace v uměleckém světě dominovaném muži.

Kurátoři: Adam Budak, Kasia Redzisz

do 17.6., denně mimo pondělí 10–18 h

Vstupné: 140 – 350 CZK

Národní galerie

novinky

Bilaterální sítě designu. Inovace designu od moderny kolem roku 1900 po modernu digitální.
Rakouské kulturní fórum v Praze je nyní partnerem projektu Interreg Bilaterální sítě designu. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ