Uwe Bressnik – Keith Rowe: Hudba před i za objektem

Výstava

17.04. - 23.06.2019, Jihlava, Dům Gustava Mahlera, Znojemská 4

(c) Uwe Bressnik_Keith Rowe

Uwe Bressnik a Keith Rowe jsou dva výjimeční umělci s velmi odlišnými původy, uměleckými zázemími a poetikou. Spojuje je především intenzivní zájem o vizuální reprezentaci zvuku a hudby. Oba jsou aktivními hudebními improvizátory, a tudíž jsou si zcela vědomi procesuální povahy zvuku. Ačkoli zachytit efemérní podstatu zvuku ve stálém obraze nebo objektu je vždy riskantní, Bressnik a Rowe to zvládají s poetickým nadhledem. Nabízejí hravé a vizuálně přitažlivé asambláže, v nichž obraz a zvuk koexistují v konceptuálním konsenzu. Způsob, jakým oba umělci dosahují této harmonie, se od díla k dílu liší, stejně jako užité prostředky a způsoby reprezentace – vnitřní souvislosti, vnější podoba, klam a iluze, vizuální hříčky nebo asociativní narace. Jejich důmyslný projev vykazuje zjevnou stylovou jednotu, nikdy však neunavuje, nutí nás obrazy pozorně vnímat a zároveň o nich kontemplovat.

Uwe Bressnik (*1961, Villach) studoval na Univerzitě užitého umění ve Vídni, kde byli jeho pedagogy Peter Weibel a Ernst Caramelle. Bressnikova tvorba má interdisciplinární charakter, malba splývá se zvukovými instalacemi a s prostorovými objekty.

Britský kytarista, improvizační hudebník a výtvarník Keith Rowe (*1940, Plymouth, Velká Británie) je v současnosti rezidenčním umělcem sound-artové galerie Tonspur, která je součástí vídeňského MuseumsQuartieru.

Kurátoři: Jozef Cseres & Georg Weckwerth

Otevírací doba:

17.4., 17 h Vernisáž

do  23. 6., út–ne  9–12, 12.30–17.00 h

Dům Gustava Mahlera

Dům Gustava Mahlera na Facebooku

Uwe Bressnik na Facebooku

novinky

Knihovna RKF v omezeném provozu
Knihovna Rakouského kulturního fóra v Praze zůstane ještě nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. I přesto Vám nabízíme možnost výpůjčky médií z našeho fondu (viz online katalog). Své požadavky na výpůjčku můžete zasílat na jakubcova@rkfpraha.cz. My Vás budeme následně kontaktovat a domluvíme se s Vámi na předání výpůjček. S vracením vypůjčených knih prosím počkejte, až bude provoz knihovny plně obnoven. Všechny výpůjčky byly automaticky prodlouženy do 30. června 2020.

Designblok 2020 vyhlašuje Open Call k připravované výstavě DESIGN HELPS
Deadline pro zaslání projektů: 30.6. 2020. Vice informací

Cena Intercultural Achievement Award 2020
rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA): Ucházet se mohou projekty mezinárodní výměny zaměřené na oblasti umění/kultura, mládež, lidská práva, Global Citizenship Education a integrace. Uzávěrka přihlášek: 15.06.2020. Více informací

Galerie a knihovna RKF jsou až do odvolání uzavřeny.
V důsledku nařízení českých úřadů v souvislosti s pandemií koronaviru jsou galerie a knihovna RKF až do odvolání uzavřeny. Prosíme Vás tedy o pochopení, že jsme bohužel nuceni akce zrušit či přesunout na pozdější termín. Aktuální informace najdete na našich webových stránkách a na našem Facebooku.

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15913822529247
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ