NASOM: Trio Frühstück

07.12.2017 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Julia Wesely

Společná obzvláštní záliba v hudbě vídeňských klasiků a zapálenost pro soudobou hudbu přiměly tři mladé hudebnice v roce 2010 založit Trio Frühstück. Od té doby koncertovalo trio v Rakousku i v zahraničí a je zváno k účasti na prestižních festivalech jako např. Haydn Festspiele Eisenstadt nebo Wien Modern. Trio úzce spolupracuje se soudobými skladateli, stěžejním tématem, na které se letos zaměřuje, jsou „ženy v hudbě“.

Houslistka Maria Sawerthal (*1981) studovala na hudební univerzitě ve Vídni a na University Montreal, mimo to byla stipendistkou nadace Live Music Now, kterou založil Yehudi Menuhin. Od roku 2010 je Maria Sawerthal členkou orchestru Camerata Salzburg. Rozmanité hudební impulsy z pravidelného hostování v orchestrech Wiener Symphoniker či ORF RSO Wien zúročuje ve svých projektech v oblasti komorní hudby.

Violoncellistka Sophie Abraham (*1986) se narodila v Nizozemí, od svých 15 let však žije v Rakousku. Studovala na Univerzitě umění v Grazu a v současnosti pokračuje ve studiu na hudební univerzitě ve Vídni. Klasické hudbě se Sophie Abraham věnuje s Triem Frühstück a při hostování v různých orchestrech (např. Wiener Symphoniker). Úzce spolupracuje rovněž s rakouským spisovatelem a vypravěčem Folkem Tegetthoffem, kterého doprovází na jeho vystoupeních v Rakousku i v zahraničí.

Pianistka Clara Frühstück (*1982) studovala na hudební univerzitě ve Vídni a Univerzitě umění v Grazu a je laureátkou mnoha hudebních soutěží. Jako sólistka či komorní hráčka vystupovala na festivalech v Rakousku i v zahraničí (např. Styriarte Graz, Lisztfestival Raiding, Lisztmarathon Budapešť). Kromě Tria Frühstück je členkou dalších komorních těles.

New Austrian Sound of Music (NASOM) je dlouhodobý podpůrný program rakouského Spolkového ministerstva pro Evropu, integraci a zahraniční věci (BMEIA) určený mladým hudebníkům v oblasti vážné hudby, jazzu, world music, soudobé hudby a popu, který prezentuje mladou rakouskou hudební tvorbu v celé její rozmanitosti. Zařazení do programu provádí komise složená z hudebních expertů ve spolupráci s Rakouským hudebním informačním centrem mica (Austrian Music Information Centre) a hudebními vysokými školami. V rámci stejnojmenné koncertní řady představí RKF českému publiku některé z těchto nadějných hudebních talentů.

Lukáš Hurník (*1967, Praha) český skladatel, hudební publicista, moderátor, sbormistr a spisovatel.

Vstup volný

novinky

RKF zavřeno 14. & 15.12.2017
Z důvodů renovačních prací je RKF ve dnech 14.-15. 12. zavřeno. Od pondělí 18. 12. můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Děkujeme za pochopení.

Otevírací doba galerie a knihovny RKF v období vánočních svátků 2017/2018
V době vánočních svátků a Nového roku jsou galerie a knihovna RKF od 23.12.2017 do 7.1.2018 zavřené. Od pondělí 8.1.2018 můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Přejeme Vám krásné svátky a těšíme se na Vaši návštěvu v novém roce!

Rakouský rok na Vltavě
Český rozhlas Vltava uvádí po celý rok 2017 literární, dramatické, publicistické, dokumentární a hudební pořady, věnované kultuře, umění a historii Rakouska a také vztahům této země s českou společností a kulturu dnes i v minulosti. Detailní informace k projektu a program & archiv.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2017 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ