Váša Příhoda – Sudba jednoho století

24.05.2017 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Institut Váši Příhody

Česky a německy

Váša Příhoda byl ve své době slavný česko-rakouský houslista a pedagog (*1900, Vodňany – †1960, Vídeň). Po hvězdné světové kariéře mu byl po 2. světové válce z politických důvodů znemožněn návrat do vlasti. Umělec až do svého skonu působil a žil se svojí rodinou v Rakousku (Vídeň, St. Gilgen am Wolfgangsee). Před několika lety, když měl být jeho hrob na hřbitově ve vídeňském Hietzingu zrušen, byly jeho ostatky exhumovány a uloženy do nového hrobu v jeho rodišti, ve Vodňanech.

Profesor Albert Fischer z Brucknerovy univerzity v Linci a Pavla Žílová z vodňanského Institutu Váši Příhody, který pečuje o umělcův odkaz, přiblíží ve společné přednášce Příhodův život a dílo. 

V hudební části večera zazní mistrovy vlastní kompozice a některé další virtuózní skladby pro housle v podání tří mladých laureátů Mezinárodní houslové soutěže k poctě Váši Příhody a za doprovodu dlouholetého korepetitora profesora Yoshia Owakiho z Brucknerovy univerzity v Linci.

Alena Kubátová (CZ)
Váša Příhoda: Romance Op.1
Bedřich Smetana: Z domoviny

Viktoria Kurina (SRB)
Váša Příhoda: Caprice Op.2
Niccolo Paganini: Violinkonzert Op.6, 1. Satz

Hayganush Naradikian (BG)
Váša Příhoda: Stimmung Op.3
César Franck: Violin-Sonata 4. Satz

Vstup volný

novinky

Rakouský rok na Vltavě
Český rozhlas Vltava uvádí po celý rok 2017 literární, dramatické, publicistické, dokumentární a hudební pořady, věnované kultuře, umění a historii Rakouska a také vztahům této země s českou společností a kulturu dnes i v minulosti. Detailní informace k projektu a program & archiv.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2017 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ