Váša Příhoda – Sudba jednoho století

24.05.2017 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Institut Váši Příhody

Česky a německy

Váša Příhoda byl ve své době slavný česko-rakouský houslista a pedagog (*1900, Vodňany – †1960, Vídeň). Po hvězdné světové kariéře mu byl po 2. světové válce z politických důvodů znemožněn návrat do vlasti. Umělec až do svého skonu působil a žil se svojí rodinou v Rakousku (Vídeň, St. Gilgen am Wolfgangsee). Před několika lety, když měl být jeho hrob na hřbitově ve vídeňském Hietzingu zrušen, byly jeho ostatky exhumovány a uloženy do nového hrobu v jeho rodišti, ve Vodňanech.

Profesor Albert Fischer z Brucknerovy univerzity v Linci a Pavla Žílová z vodňanského Institutu Váši Příhody, který pečuje o umělcův odkaz, přiblíží ve společné přednášce Příhodův život a dílo. 

V hudební části večera zazní mistrovy vlastní kompozice a některé další virtuózní skladby pro housle v podání tří mladých laureátů Mezinárodní houslové soutěže k poctě Váši Příhody a za doprovodu dlouholetého korepetitora profesora Yoshia Owakiho z Brucknerovy univerzity v Linci.

Alena Kubátová (CZ)
Váša Příhoda: Romance Op.1
Bedřich Smetana: Z domoviny

Viktoria Kurina (SRB)
Váša Příhoda: Caprice Op.2
Niccolo Paganini: Violinkonzert Op.6, 1. Satz

Hayganush Naradikian (BG)
Váša Příhoda: Stimmung Op.3
César Franck: Violin-Sonata 4. Satz

Vstup volný

novinky

RKF hledá výpomoc na akcích
Pro akce pořádané v Rakouském kulturním fóru (vernisáže, literární čtení, koncerty) hledáme vhodné kandidáty a kandidátky na výpomoc. V případě zájmu napište nám, prosím, na email info@rkfpraha.cz. Bližší informace.

Začátky akcí v RKF nově v 19 h
Spolu s přechodem na letní čas budou až do odvolání (pokud není výslovně uvedeno jinak) akce v RKF začínat od 19 hodin. Těšíme se na Vás!

Kompoziční soutěž Mauricia Kagela 2018
Čtvrtý ročník soutěže pro skladatele do 40 let Mauricio Kagel Kompositionswettbewerb se bude konat ve dnech 4. - 7. února 2019. Uzávěrka přihlášek: 15. srpen 2018. Podmínky účasti a další podrobnosti v němčině a v angličtině

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2018 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ