Rakouští autoři v nakladatelství Argo

20.03.2012 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

Obrázek k akci Rakouští autoři v nakladatelství Argo

Pouze česky

Fotky z knižní prezentace naleznete zde.

Robert Musil: Zmatky chovance Törlesse
Vynikající prvotina světově proslulého autora Roberta Musila nelíčí pouze poměry v kadetce v Hranicích na Moravě před první světovou válkou, ale věnuje se především zrání mladého Törlesse, který se musí vypořádat s citovými poryvy mladé duše, vystavené dosud neznámým střetům se zárodky moci a jejím zneužíváním, s ranými prožitky sexuálními a s nejistotou a neurčitostí, které v něm tyto psychologicky a literárně naprosto přesně zachycené události vyvolávají.

Robert Musil (1880–1942), rakouský romanopisec, dramatik a esejista, je jedním z nejvýznamnějších světových autorů. Jeho monumentální nedokončený román Muž bez vlastností je pro svou intelektuální hloubku a vysokou literární úroveň řazen na roveň dílu Marcela Prousta či Jamese Joyce. Prvotina Zmatky chovance Törlesse vyšla před první světovou válkou a setkala se s velkým ohlasem.
Robert Musil žil ve Vídni, Brně, Berlíně a na závěr života v Ženevě, kam se uchýlil před nacistickým režimem. Jeho dílo ovlivnilo světovou literaturu první poloviny 20. století a je dodnes považováno za kánon.

Dietmar Grieser: Česká babička aneb Cizinec je našinec
Autor seznamuje své čtenáře s tím, co daly české země Rakousku – a potažmo celému německojazyčnému světu. Mnohé jeho významné osobnosti mají v dnešní České republice kořeny nebo je s tímto územím spojují jiné vazby. Vedle notoricky známých příkladů, jakými jsou Gustav Mahler či Sigmund Freud, sleduje kniha „české stopy“ v životě a díle Franze Schuberta, Franze Grillparzera či Klementa Marii Hofbauera. Mnoho nového zde objeví i český čtenář, pro kterého je kniha navíc zajímavá tím, jak se na problematiku společných dějin dívá Rakušan.

Dietmar Grieser se narodil v Německu, ale od 50. let žije ve Vídni a je rakouským občanem. Jeho babička, která ho po určitou dobu i vychovávala, pocházela ze Slezska v dnešní České republice. Její osud ho také inspiroval k napsání této knihy, kterou lze zařadit do žánru literární reportáže. Knihami psanými touto formou si autor získal renomé (uveďme například tituly Schauplätze der Weltliteratur nebo Wien – Wahlheimat der Genies). Německy vyšla Česká babička v roce 2005 pod názvem Die böhmische Großmutter (Amalthea Signum Verlag), český překlad vydalo nakladatelství Argo v roce 2011. Dietmar Grieser je členem PEN klubu a za své knihy obdržel řadu významných ocenění.

novinky

Letní kolegium České Budějovice
Letní kolegium České Budějovice zve studující z Česka a Rakouska na bohatý jazykový a kulturní program v období 8.-27.7.2024. Uzávěrka přihlášek: 20.5.2024. Více informací

Stipendium pro zahraniční studující bohemistiky
Kabinet češtiny pro cizince Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Filozofická fakulta Masarykovy univerzity vypisují na období podzimního semestru akademického roku 2024/25 výběrové řízení do stipendijního programu na podporu studijních pobytů. Stipendium je určeno ke studiu českého jazyka, literatury a kultury. Hlásit se mohou studentky a studenti zahraničních vysokých škol, kteří studují bohemistiku v bakalářském, magisterském či doktorském programu. Uzávěrka přihlášek: 30.4.2024. Více informací

Open Call Festival regionů 2025
Od 13. do 22.6. 2025 se bude v Braunau am Inn poprvé konat renomovaný Festival regionů. Open Call na téma „Realistické sny“ je určen kulturním iniciativám a všem, kteří se angažují v politice a kulturní a sociální oblasti. Deadline: 30.4.2024. Více Informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17141418974135
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ