PAINT ADDITIVES

bäckerstrasse4 - platforma pro mladé umění

23.02. - 10.05.2017, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Olaf Osten

Galerie bäckerstrasse4 - platforma pro mladé umění byla založena v roce 2008 a nabízí absolventům rakouských vysokých uměleckých škol možnost prezentovat jejich díla. Chce tak prostřednictvím mnohostranného programu podpořit umělce na začátku jejich samostatné kariéry, vytvořit celostátní síť a interdisciplinární komunikační prostor pro mladé umění. Zvláštností platformy je, že výběr umělců provádí mezinárodní porota (např. Bärbel Grässlin, galeristka, Frankfurt; Adi Rosenblum, umělkyně, Vídeň; Stephan Schmidt-Wulffen, bývalý rektor Akademie výtvarných umění, Vídeň; ředitel New Design Academy, Dolní Rakousko; Eckhard Schneider, generální ředitel Pinchuk Art Centre, Kyjev; Sofie Thorsen, umělkyně, Dánsko; Adam Budak, šéfkurátor Národní galerie v Praze - palác Kinských, Praha; Andrew Renton, ředitel Curating at Goldsmiths -  Londýnská univerzita; Gabriele Schober, iniciátorka a ředitelka bäckerstrasse4 – platforma pro mladé umění). Rozmanitost a různorodost pozic umožňuje vhled do plurality současné mezinárodní umělecké produkce.

Výstava Paint Additives, připravená pro Rakouské kulturní fórum v Praze, představuje díla sedmi umělců Galerie bäckerstrasse4: Gernota Fischera, Gerharda Fresachera, Thomase Gänszlera, Heiri Häfligera, Matthiase Lautnera, Olafa Ostena a Elisabeth Wedenig.

Vystavené práce tematizují pojem malby, snaží se ovšem také procesy a projevy malby různými způsoby překonávat a rozšiřovat. Na jedné straně jsou do repertoáru zařazeny nezvyklé materiály, na druhé straně vznikají posuny použitím kreslířských nebo sochařských prvků.

Různé oblasti činnosti zúčastněných umělců, které sahají od malby přes sochařství až k divadelním a hudebním výrazovým prostředkům, rozšiřují možné přístupy k médiu.
Aniž by opouštěla obrazovou plochu, pokouší se výstava odhalit rozmanité možnosti malby a současně pátrá po její podstatě.

Vernisáž: 23.2.2017, 18 h
Na vernisáži budou umělci osobně přítomni.

Doba trvání výstavy: 23.2. - 10.5.2017, po–pá 10–17 h kromě rakouských a českých svátků

Vstup volný

bäckerstrasse4 na Facebooku

novinky

EUNIC AppEUNIC App
Evropská kultura v Praze
ve Vašem mobilu

AiR - stipendia Úřadu spolkového kancléře na rok 2018
Úřad spolkového kancléře vypisuje na školní rok 2018 stipendium Artist in Residence ve Vídni a v Salcburku pro zahraniční výtvarné umělce ze všech oborů. Uzávěrka přihlášek je 18. září 2017. Více informací.

Rakouský rok na Vltavě
Český rozhlas Vltava uvádí po celý rok 2017 literární, dramatické, publicistické, dokumentární a hudební pořady, věnované kultuře, umění a historii Rakouska a také vztahům této země s českou společností a kulturu dnes i v minulosti. Detailní informace k projektu a program & archiv.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2017 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS EUNIC App
DE / CZ