Přízrak a Travertin

11.08. - 25.09.2015, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Janek Rous

Výstava Přízrak a Travertin představuje konfrontaci děl rakouského uměleckého dua Markus Hanakam & Roswitha Schuller a českého výtvarníka Janka Rouse. Obě videa, i když vizuálně rozdílná, spojuje zájem o pseudodokumentární žánr a konstruované či alternativní životní osudy. U Janka Rouse tento zájem reprezentuje pnutí mezi aktuálním a vysněným povoláním zúčastněných aktérů, u Hanakama a Schuller se projevuje spíš v rovině paralelních biografií zasazených do konkrétních interiérů architekta Adolfa Loose.

Obě díla jsou výsledkem rezidenčních pobytů v Rakousku, respektive v České republice: Janka Rouse prostřednictvím vídeňského KulturKontaktu a Hanakama & Schuller v Open A.I.R. v Plzni 2015.

Markus Hanakam (*1979 Essen, D) & Roswitha Schuller (*1984, Friesach, A) žijí a pracují ve Vídni a v Essenu. Pracují především s videem a souvisejícími formami – fragmenty textů, obrazy, s objekty, které jsou specifické pro dané místo. Od roku 2004 působí jako duo; jejich práce byly prezentovány v muzeích, na mezinárodních festivalech – mj. v New Yorku (Videodumbo Festival 2013), Paříži (Recontres Internationales 2012 at Palais de Tokyo), Istanbulu (ISEA 2011) či v Moskvě (4th Moscow International Biennale for Contemporary Art 2011).  

Janek Rous (*1981, Praha) pracuje od roku 2009 jako redaktor v artycok.tv, internetové platformě pro současné umění, která zaznamenává a spoluvytváří dění na výtvarné scéně a s ní související kulturní aktivity. Působí také jako filmový tvůrce; zvláště se zaměřuje na kriticky laděné dokumenty, které v příznačných okamžicích odkazují na uměleckou scénu a dané společenko-politické pozadí.

Zuzana Jakalová (*1986, Bratislava) je kurátorka a kulturní manažerka. V současné době pracuje jako kurátorka rezidenčního programu MeetFactory v Praze a kurátorsky a koordinačně zastřešuje také prostor pro aktuální umění Prádelna Bohnice. Publikuje pravidelně texty mimo jiné ve Flash Art CZ/SK, A2, artalk.cz.

Vernisáž 11. 8., 18 h
do 25. 9., po–pá 10–17 h kromě rakouských a českých svátků

Vstup volný

Pozvěte své přátele na tuto akci přes Facebook!

 

joinmusic

novinky

EUNIC AppEUNIC App
Evropská kultura v Praze
ve Vašem mobilu

AiR pro českého umělce v Grazu
Program OPEN A.i.R. pod záštitou Plzeň 2015, zapsaný ústav a program St.A.i.R. zemské vlády spolkové země Štýrsko vyhlašují otevřenou výzvu na rezidenční pobyt ve městě Graz (Štýrský Hradec) v termínu září až listopad 2017. Více informací (v angličtině).

AiR - stipendia Úřadu spolkového kancléře na rok 2017
Úřad spolkového kancléře ve spolupráci s KulturKontakt Austria vypisuje na školní rok 2017 stipendijní místa ve Vídni a v Salzburgu pro zahraniční umělce ze všech oborů. Uzávěrka přihlášek je 30. září 2016 příp. 15. října 2016 (podle oboru). Více informací naleznete zde.

Vyhrajte jízdenky LEO Expressu
Od července 2016 jezdí společnost LEO Express i do Vídně a Vy s námi můžete během léta každý týden soutěžit o 2 vouchery na libovolnou jízdu ve třídě Economy a vyrazit například do rakouské metropole za kulturou. Kvízy zveřejníme na našem facebooku.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2016 | Impressum
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS EUNIC App
DE / CZ