Peter Handke: Zdeněk Adamec + Sebeobviňování

17.09.2022 19:00, Praha 1, Divadlo Na zábradlí, Anenské nám. 5

© Divadlo Na zábradlí

(první část Sebeobviňování simultánně česky a německy, druhá část Zdeněk Adamec pouze česky)

Obě části budou uváděny vždy po sobě v jeden večer na dvou místech. Zdeněk Adamec bude probíhat v Divadle Na zábradlí a Sebeobviňování v Betlémské kapli nebo v Kostele svaté Anny (Pražská křižovatka). Inscenace začíná pro diváka částí s názvem Sebeobviňování, po jejímž skončení se podle pokynů personálu divadla všichni diváci přesunou do Divadla Na zábradlí, kde zhlédnou část s názvem Zdeněk Adamec. Zakoupená vstupenka zahrnuje obě části inscenace, které se odehrají v jeden večer. Vstupenku si divák kupuje na konkrétní místo v sále Divadla Na zábradlí, v druhém prostoru, kde se bude odehrávat Sebeobviňování, nejsou sedadla číslována, a diváci se tak sami usazují na jakékoliv volné místo. Informaci o místě konání Sebeobviňování v konkrétním termínu nalezne divák na vstupence.

Dušan D. Pařízek se svým typickým analytickým pohledem na svět a na nezáviděníhodnou roli člověka v něm se ve své premiéře v Divadle Na zábradlí opře o text rakouského dramatika a nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Handke napsal hru o Zdeňku Adamcovi, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze.

Z malého českého města na půli cesty mezi Brnem a Prahou se 5. března 2003 večer vydává osmnáctiletý student Adamec autobusem do české metropole. Tam se druhý den ráno na Václavském náměstí polije benzinem a zapálí. Na stejném místě se v roce 1968 upálil student Jan Palach na protest proti okupaci Československa sovětskými vojsky. Stejně jako Palach nazval svou akci Pochodeň č. 1, nazval Adamec svůj dopis na rozloučenou, zveřejněný na internetu, Pochodeň 2003.

„Zdeněk se katapultoval ze světa, aby protestoval proti světu,“ zněla věta v románu Zlodějka ovoce (2017), kde se Handke poprvé zabýval postavou Zdeňka Adamce. Východiskem je bezpodmínečnost a radikálnost tohoto činu. Všechna ospravedlnění a vysvětlení činu a jeho motivů nutně selhávají. Handkeho Zdeněk Adamec není smutný ztroskotanec, netrpí existenciálním znechucením, není „maniak“. Je to Zdeněk Adamec a ve světě a jeho řádu nemá místo.

V koprodukci s Pražským divadelním festivalem německého jazyka.

Režie: Dušan D. Pařízek

Hrají: Samuel Finzi, Stanislav Majer, Martin Pechlát, Jiří Černý

Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2023 | Impressum | T16957238886250
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ