Schauspielhaus Wien: Oxytocin Baby

26. Pražský divadelní festival německého jazyka (15. 11. – 6. 12. 2021)

21.11.2021 20:00, Praha 7, LaFabrika, Komunardů 30

© schauspielhaus.at

S českými titulky

Na počátku je porod, který ve skutečnosti žádný porod není. Stejně jako ve hrách o narození Ježíška, kde se to nakonec taky prostě jen tak nějak stane. Je to zrod lásky, nejistoty. Něco, co svědí, jako poporodní jizva, jako by vyšlo ven něco, co se už nevrátí. Něco, co se usadí a lepkavými konečky prstů si protírá řasy. Něco, co roste jako kvasinky, když je necháte bez dozoru.

Skutečný porod se odehraje později, narodí se baby, ve vagonu na podlaze, ne, mezi sedadly, ne, nějak ze stropu. Vyvalí se, vyklouzne, sbuchne, dopadne. Jsou myšlenky, kterým je třeba pomoct na svět – a jiným ne. Ticho, prázdnota, ženský sbor jako neškolený archiv: jak může být zrození začátkem, když víme, co teprve přijde?

Anna Neata, držitelka stipendia Hanse Gratzera 2020, ve svém debutu Oxytocin Baby píše velmi muzikálním a formálně okouzlujícím způsobem o těhotenství a mateřství, kontrole porodnosti a sebeurčení. Přitom se do popředí dostávají tělesné stavy a pochody. Ke slovu se dostávají historické osobnosti, jako například andělíčkářka Madame Mittermayer, která ve Vídni nelegálně prováděla potraty, lékař Lukas Boër, průkopník moderního porodnictví ve Vídni, a vražedkyně Susanna Margaretha Brandt, která zabila své dítě a stala se předobrazem Goetheho Markétky. Anna Neata do svého díla zabudovává odkazy na popové písně a filmové muzikály jako Hříšný tanec, které z (mladých) žen dělají děti.

Z toho všeho čerpá režisérka Rieke Süßkow inscenační potenciál: V Oxytocin Baby se na jevišti setkávají herci a studenti oboru Hudební divadlo na Soukromé univerzitě hudby a umění ve Vídni (MUK Wien) – původní text je zčásti zhudebněn a zpíván. Divadelní tvorba Rieke Süßkow se pohybuje na pomezí činohry, choreografie, instalace a rytmické kompozice.

Autorka: Anna Neata

Režie: Rieke Süßkow

Předprodej vstupenek od 1. 11. 2021

Představení trvá 1 hodinu 30 minut, bez přestávky

Pražský divadelní festival německého jazyka

Pražský divadelní festival německého jazyka na Facebooku

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2021 | Impressum | T16384945726023
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ