Volkstheater Wien: Štěstí a pád krále Otakara (Franz Grillparzer)

Stream záznamu inscenace z Pražského divadelního festivalu německého jazyka & live chat

29.04.2020 18:00 - 30.04.2020 18:00, online - nachtkritik.de

©www.lupispuma.com_Volkstheater_6

S českými titulky

Premiéra: rakouští, němečtí a čeští diváci mohou společně sledovat stream záznamu inscenace Štěstí a pád krále Otakara z Pražského divadelního festivalu německého jazyka – 29. 4. od 18:00 do 30. 4. 18:00 na www.nachtkritik.de (live chat 29. 4. od 20:00)

Aby se český král Otakar a první z Habsburků Rudolf I. mohli sejít k mírovým jednáním „na půdě obsazené oběma stejným dílem“, vyfabuloval Franz Grillparzer ve svém historickém dramatu Sláva a pád krále Otakara dunajský́ ostrov (dnešní vídeňský́ „Dunajský́ ostrov" byl uměle vytvořen až o sto padesát let později). V roce 2020 je tímto pomyslným ostrovem internet, tedy jediné prostředí, ve kterém se Rakušané, Němci a Češi mohou v současné době potkávat.

Dušan D. Pařízek byl v sezóně 2018/19 ve Volkstheateru vůbec prvním českým režisérem, který identitární rakouské národní drama („je to dobrá země") inscenoval. Tato hra, zdánlivě namířená proti Čechům, byla díky tomu poprvé přeložena do češtiny. Představení se uváděla s českými titulky a totéž platí i pro zmíněný stream. Před koronou mohla inscenace svou explozivní silou zapůsobit na obou hlavních dějištích - u Vltavy i Dunaje. Vídeňanům byl, coby „lehkověrnému lidu“, ve Volkstheateru vytčen oportunismus a museli přihlížet odhalení švýcarského původu svého prvního vůdce a otce zakladatele, Pražané oslavovali při hostování ve Stavovském divadle svého padlého hrdinu Přemysla Otakara, krále železného a zlatého v podání skutečného hrdiny českého divadla Karla Dobrého. Záznam uvedený 29. 4. v premiéře na serveru nachtkritik.de vznikl v režii Tomáše Kleina na Pražském divadelním festivalu německého jazyka.

Na ostrov Nachtkritik jsou tedy zváni jak německy, tak česky mluvící diváci, kteří se zároveň mohou setkat prostřednictvím chatu v anglickém jazyce (příspěvky je možné vkládat i česky a německy). Průvodcem večera je redaktor serveru Nachtkritik Christian Rakow a jeho hosty herečka Anja Herden (Kunhuta Uherská), herec Lukas Holzhausen (Rudolf I.), dramaturg Roland Koberg a režisér Dušan D. Pařízek. Všichni, kteří se chtějí zúčastnit, kliknou ve 20:00 na tlačítko PLAY.

>>> Stream na webu nachtkritik.de


Král Přemysl Otakar II. stojí před troskami své mocenské a sňatkové politiky. Se svou ženou se rozvedl kvůli mladší, která mu měla zplodit následníka trůnu, při volbě císaře následně pohořel. Nyní musí na vlastní uši poslouchat, jak se jeho bývalí poddaní nabízejí římskému a německému císaři Rudolfu I. Habsburskému. Jeden štýrský básník doporučuje Rudolfovi v květnatých slovech, aby se Rakouska ujal jako zde ležícího růžolícího jinocha („Je to dobrý pán, je to dobrá země!“); také vídeňský starosta přeběhne od českého krále k Habsburkovi - „Ó Vídeňané, jak jste přelétaví!“, vzdychá Otakar.

Grillparzerovo historické podobenství je už skoro 200 let hlavním divadelním příspěvkem k rakouské identitě, jen v Burgtheateru a ve Volkstheateru se hra uváděla nespočetněkrát. Truchlohru, kterou cenzura zpočátku kvůli „nepřátelství vůči Čechům“ potlačovala, a jež donedávna nebyla přeložena do češtiny, teď poprvé inscenuje český režisér. Titulní roli v páté režii Dušana Davida Pařízka ve Volkstheateru (po inscenacích Nora, Staří mistři, Sebeobviňování a Loď bláznů) hraje český herec Karel Dobrý.

Režie a scéna: Dušan David Pařízek
Kostýmy: Kamila Polívková
Světla: Paul Grilj
Dramaturgie: Roland Koberg

Představení trvá 2 hodiny 10 minut bez přestávky

Volkstheater Wien
Pražský divadelní festival německého jazyka
Pražský divadelní festival německého jazyka na Facebooku

novinky

RKF v Praze v září
Pozdrav ředitele. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T16014497332098
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ