Dýchat

Das Filmfest - Festival německy mluvených filmů (19.-28. 10. 2011)

27.10.2011 18:15, Brno, Kino Art, Cihlářská 19

© Thimfilm

Německy, české a anglické titulky

Devatenáctiletý Roman Kogler si už čtyři roky odpykává ve vězení trest za zabití. Nyní se rozhoduje o jeho předčasném propuštění na podmínku, nebo odpykání původního trestu v plné výši. Osud mu rozdal špatné karty: pro samotáře bez rodiny a se sklonem k náhlým výbuchům zlosti se zdá být návrat do společnosti nemožný. Jako vězeň dostane zaměstnání u vídeňského pohřebního ústavu a právě smrt vrátí Romana zpět do života.

Ve filmu Dýchat zprostředkovává režisér podmanivý vhled do lidské psychiky. Obzvláště šťastnou ruku měl při volbě představitele hlavní role Thomase Schuberta, jehož autentický herecký projev dodává filmu na působivosti. Herec Karl Markovics (Ďáblova dílna) se tentokrát postavil za kameru a úspěšně debutoval jako scenárista a režisér. Na Directors’ Fortnight v Cannes byl snímek Dýchat vyznamenán jako nejlepší evropský film roku 2011 a publikum ho ocenilo dlouhotrvajícím potleskem.

Režie: Karl Markovics
A 2011, 93 min.

Režisér, scenárista a herec Karl Markovics se narodil v roce 1963 ve Vídni. Poté, co dvakrát neuspěl při přijímacích zkouškách na herecké školy, vystupoval v produkcích vídeňských divadel Wiener Volkstheater a Theater in der Josefstadt. Televizním divákům je znám díky seriálu Komisař Rex a následnému spin-off-seriálu Stockinger. V oscarovém snímku Ďáblova dílna (2007) hrál hlavní roli. V roce 2009 byl jedním ze zakladatelů Akademie rakouského filmu a spolu s Barbarou Albert je jejím prezidentem. Režijně debutoval filmem Dýchat (2011).

Das Filmfest - oficiální stránky festivalu

Atmen (Dýchat) - oficiální stránky filmu

Atmen (Dýchat) - trailer

Das Filmfest - program festivalu

novinky

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15967166083178
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ