Lumíci, část 1 - Arkády

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

30.07.2019 18:00, Uherské Hradiště, Sportovní hala, Náměstí Míru 860

(c) afc

Německy, české titulky

Skupina mladých lidí marně hledá cestu do dospělosti. Nevidí smysl života, nemají pocit, že umějí cítit opravdové emoce. Někteří volí apatii, jiní sebedestrukci. Haneke se ponořuje do témat, jež se později stanou značkou jeho tvorby.

První díl televizního diptychu obstojí i jako samostatný film. Haneke svůj příběh otevírá popisem chování lumíků, kteří se během migrace vrhají v obrovských počtech do oceánu a páchají hromadnou sebevraždu. Tento fenomén je často chybně vykládán jako vědomé rozhodnutí nešťastných zvířat skoncovat se životem, dnes už ale víme, že má své důvody ve zmatení a neodhadnutí vlastních sil. Stejně sami sebou nejistí jsou Hanekeho hrdinové, kteří mají vstoupit do dospělosti, ale chybí jim jasný směr, jímž se ubírat.

Haneke načrtá témata, jimiž se bude v detailu věnovat po zbytek své kariéry. Ztráta systému hodnot a neschopnost sebedefinice bez patrné struktury světa. Mezigenerační střet, potlačované emoce dětí i rodičů a náhlé výbuchy dlouho potlačované agrese. V pokračování s podtitulem Zranění máme příležitost sledovat hrdiny již jako dospělé, ale silnějšího ohlasu se dočkaly právě Arkády, protože se v nich nejsilněji projevuje nejistota a bezradnost lidské existence – jistě právě proto, že hrdinové doposud zcela neztratili svou dětskou bezelstnost. Jejich rebelie, lži i prohřešky představují především spíš volání o pomoc než zlé úmysly. Přestože jde teprve o čtvrtý Hanekeho film, během realizace se už pomalu blížily jeho čtyřicátiny. Přesto projevil, a ne naposledy, jedinečný cit pro emoce lidí mladších skoro o dvě generace.

Stylisticky volí pro sebe typický odstup, jenž tvoří další hráz mezi emocemi a jejich svobodným projevem – další hráz, která hrozí protržením. V Lumících tak Haneke mnohem pevněji definuje obrysy, jež budou typické i pro jeho vrcholnou tvorbu. Zatímco v předchozím snímku Tři cesty k jezeru se stále hledal, zde už působí mnohem sebejistěji. Stále jde o televizní produkci, jistě tedy bylo nutno hledat mnoho kompromisních řešení, přesto lze Lumíky vnímat bez shovívavosti i v rámci celkového kontextu Hanekeho filmografie.

Režie: Michael Haneke

Lumíci, část 1 - Arkády (AT 1979, 113 min.)

Ikona: Michael Haneke - Letní filmová škola Uherské Hradiště

novinky

Otevírací doba galerie a knihovny RKF v období vánočních svátků 2019/2020
V době vánočních svátků a Nového roku jsou galerie a knihovna RKF od 23.12.2019 do 6.1.2020 zavřené. Od úterý 7.1.2020 můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Přejeme Vám krásné svátky a těšíme se na Vaši návštěvu v novém roce!

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T15762714071466
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ