Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy

Zahrada všech – jarmark soběstačnosti

25.09.2021 17:00, Litoměřice, Čajovna Hóra, Osvobození 19

© Golden Girls Filmproduktion

Film: Německy a anglicky s českými titulky; Diskuze: pouze v češtině

Soběstačnost, pokora a vědomý vztah k přírodě, tradiční řemesla a mnoho dalšího přináší podzimní jarmark soběstačnosti. Přijďte směnit, koupit či prodat domácí produkty, ručně dělané výrobky nebo si jen popovídat. Tato akce začíná již od 11 hodin.

Po úspěšné letní úvodní přednášce o Nepodmíněném základním příjmu bude v sále čajovny v 17 hodin promítnut film Oběd zdarma pro všechny a následně bude vedena diskuze Jitkou Cardovou, aktivistkou, průzkumnicí a průkopnicí přechodu k alternativním lokálním ekonomikám a členkou Nepodmíněný základní kolektiv - NZK, UBIE a BIRAL.

Vstup volný

Co byste dělali, kdyby bylo postaráno o vaše živobytí? Základní nepodmíněný příjem byl ještě před několika lety považován za fantazmagorii. Dnes je tato utopie mnohem představitelnější než kdykoliv předtím – intenzivně je diskutována ve všech politických a vědeckých táborech. Snímek Oběd zdarma pro všechny zprostředkovává základní poznatky o této myšlence a hledá vysvětlení, možnosti a zkušenosti ohledně její realizace.

Základní nepodmíněný příjem znamená peníze pro všechny – jako lidské právo bez jakýchkoliv omezení! Vizionářský reformní projekt, neoliberální sekyra u kořenů sociálního státu nebo sociálně-romantická levicová utopie? Podle typu a výše ukazuje nepodmíněný příjem velmi odlišné ideologické tváře. Rozhodujícím faktorem pro to, kterou stranu mince vidíme, je vlastní představa o člověku: nečinnost jako sladký jed, který svádí lidi k nečinnosti nebo osvobození od materiálního tlaku jako příležitost pro jednotlivce a pro společnost? Opravdu potřebujeme bič existenčního strachu, abychom nezpustli leností před televizí? Nedává práce našemu životu smysl a sociální oporu jen proto, že to po staletí neznáme jinak? A protože jsme nikdy neměli svobodu realizovat se jinak?

Základní nepodmíněný příjem je bezpochyby silnou myšlenkou: země, voda a vzduch jsou dary přírody. Odlišují se od soukromého majetku, který si nahospodaří jednotlivci. Pokud ale čerpáme bohatství z přírody, z prostředků komunity, pak patří toto bohatství rovným dílem nám všem. Film nás bere na velkou cestu od Aljašských ropných polí přes kanadskou prérii až k think tankům ve Washingtonu a do namibijské pouště a ukazuje nám, co má auto bez řidiče společného s myšlenkami německého miliardáře a jedné švýcarské občanské iniciativy. Oběd zdarma pro všechny se jako první celovečerní film o nepodmíněném příjmu věnuje jedné ze stěžejních otázek naší doby.

Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy
Režie: Christian Tod, AT / DE 2017, 95 min.

Trailer

Zahrada všech

Free Lunch Society na Facebooku

Autlook Filmsales

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2022 | Impressum | T16704413747377
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ