Klangforum Wien II.

MHF Pražské jaro (12. 5.-3. 6. 2022), Prague Offspring

28.05.2022 20:00, Praha 7, DOX+, Poupětova 1

© Klangforum Wien

Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje se těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Klangforum Wien během své více než pětatřicetileté existence získalo pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostlo se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů, přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po různé edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb. Klangforum Wien je pravidelně zváno nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a v Japonsku, získalo četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty. Dnes Klangforum Wien tvoří 24 hudebníků z jedenácti různých zemí.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro přichází s novým formátem Prague Offspring věnovaným soudobé hudbě. Holešovické Centrum současného umění DOX během dvou dní ožije tím nejžhavějším ze současné mezinárodní i domácí hudební scény. Postará se o to především jeden z nejdůležitějších ansámblů specializovaných na současnou hudbu, Klangforum Wien, které bude rezidenčním souborem po následující tři ročníky. Klangforum Wien vystoupí na dvou večerních koncertech a formou veřejných workshopů a mistrovských kurzů bude předávat své dovednosti mladé generaci skladatelů a instrumentalistů. Prague Offspring přinese také premiéry děl, která na objednávku festivalu píší nejrenomovanější autoři a autorky a každý rok bude mít také rezidenčního skladatele či skladatelku, na jejichž tvorbu se zaměří programy koncertů, letos je jí Rakušanka Olga Neuwirth.

Olga Neuwirth se narodila 1968 v Grazu. Hrát na trubku se začala učit v sedmi letech. V roce 1986 studovala v San Francisku na hudební konzervatoři a současně na Art College malbu a film. Ve Vídni pokračovala ve studiu na Akademii múzických umění a na Elektroakustickém institutu. Významnou inspirací pro ni byla setkání s Adrianou Hölszky, Tristanem Murailem a Luigi Nono. V roce 1991 se ve svých 22 letech poprvé mezinárodně proslavila dvěma minioperami na texty Elfriede Jelinek. Olga Neuwirth se od mládí zajímá o vědu, architekturu, literaturu, film či výtvarné umění, má tak na svém kontě i četné zvukové instalace a výstavy, skládá divadelní a filmovou hudbu. Opakovaně rovněž spolupracovala s experimentální jazzovou improvizační scénou. Olga Neuwirth je držitelkou řady národních i mezinárodních ocenění (např. Velké rakouské státní ceny 2010 a Wolfovy ceny 2021).

Program:
Olga Neuwirth: Magic Flu-idy
Jakub Rataj: Sen ostatních (nová skladba na objednávku Pražského jara)
Lucie Vítková: Sen ostatních (nová skladba na objednávku Pražského jara)
Adrián Demoč: Súzvuk a chvenie (nová skladba na objednávku Pražského jara)
Konstantin Heuer: peripety – dissolution (nová skladba na objednávku Pražského jara)
Ian Mikyska: Dissolving; Settling (nová skladba na objednávku Pražského jara)
Petr Hájek / Martin Janíček: 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion
Olga Neuwirth: Lost Highway Suite

Účinkují:
Klangforum Wien
Bas Wiegers - dirigent
Vera Fischer  - flétna
Lukas Schiscke - psací stroj

Vstupné: 500,- CZK

Klangforum Wien na Facebooku

Pražské jaro na Facebooku

novinky

Vypsání soutěže 15. Internationaler Mozartwettbewerb 2023
v oborech zpěv a smyčcové kvarteto. Uzávěrka přihlášek: 16. 9. 2022. Přihláška a bližší informace v němčině a v angličtině

JAM MUSIC LAB Private University ve Vídni
Nová soukromá hudební univerzita nabízí bakalářské a magisterské studijní obory: hudbu, hudební pedagogiku a hudební produkci. Další informace

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2022 | Impressum | T16530676747941
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ