NASOM: Trio Artio

31.03.2020 19:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) RKF

Z důvodu plošného zákazu pořádání společenských akcí nad 100 osob je tato akce zrušená. Děkujeme za pochopení.

Trio Artio založily ve Vídni v roce 2017 rakouská houslistka Judith Fliedl, německá violoncellistka Christine Roider a rakouská klavíristka Johanna Estermann. Soubor v současné době studuje na Univerzitě múzických umění ve Vídni u Stefana Mendla (Wiener Klaviertrio) a Johannese Meissla (Artis-Quartet). I za krátkou dobu existence se může trio pochlubit četnými úspěchy (např. cenou v Mezinárodní soutěži komorní hudby Massimiliana Antonelliho nebo přijetím do nadace Yehudi Menuhina Live Music Now Foundation, která pořádá bezplatné koncerty v domovech pro seniory, nemocnicích, ústavech pro zdravotně postižené, uprchlických táborech nebo ve věznicích). Vrcholem nadcházející sezóny bude vystoupení v Mozartově sále vídeňského Konzerthausu s Trojkoncertem Ludwiga van Beethovena.

Judith Fliedl se narodila v Korutanech. Studovala hru na housle na hudebních vysokých školách v Salcburku a v Grazu, absolvovala rovněž studium komorní hudby na Univerzitě múzických umění ve Vídni. Zvláště důležitý byl pro umělkyni hudební a lidský kontakt s Heinrichem Schiffem, který ji v mnoha ohledech zásadně ovlivnil. Judith Fliedl je držitelkou četných ocenění z národních i mezinárodních soutěží. Jako členka orchestrů či komorních hudebních formací vystupovala na renomovaných festivalech (např. Salzburger Festspiele, Oxford Chamber Music Festival, Pablo Casals Festival, Maribor Festival či Musiktage Mondsee).

Christine Roider studovala s vyznamenáním na hudebních univerzitách ve Frankfurtu nad Mohanem a ve Vídni. Nejen jako violoncellistka Tria Artia, ale i s různými orchestry a se svým violoncellovým kvartetem „cellharmonics“, koncertovala v Evropě, Jižní Africe, Japonsku, Thajsku a v USA. Jako sólistka je zvána na různé festivaly (Beethovenfest Bonn, Zermatt Festival, Salzburger Festspiele aj.) a pravidelně vystupuje s předními orchestry (např. ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Wiener Symphoniker).

Johanna Estermann se narodila v Innsbrucku v hudební rodině. Vystudovala instrumentální a vokální pedagogiku na Mozarteu v Salcburku a na Univerzitě múzických umění ve Vídni. V současné době navštěvuje postgraduální kurz klavírní komorní hudby na vídeňské Univerzitě múzických umění u Stefana Mendla (Wiener Klaviertrio). Je stipendistkou Nadace Bösendorfer a s různými komorními soubory koncertovala v Americe, Indonésii, Číně a v Japonsku. Působí jako pedagožka a korepetitorka ve Vídni. V roce 2018 debutovala ve Vídeňském Musikvereinu.

New Austrian Sound of Music (NASOM) je dlouhodobý podpůrný program rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA) určený mladým hudebníkům v oblasti vážné hudby, jazzu, world music, soudobé hudby a popu, který prezentuje mladou rakouskou hudební tvorbu v celé její rozmanitosti. Zařazení do programu provádí komise složená z hudebních expertů ve spolupráci s Rakouským hudebním informačním centrem mica (Austrian Music Information Centre) a hudebními vysokými školami. V rámci stejnojmenné koncertní řady představuje RKF českému publiku některé z těchto nadějných hudebních talentů.

Lukáš Hurník (1967) hudební publicista, moderátor, skladatel, sbormistr a spisovatel.

Účinkují: Judith Fliedl (housle), Christine Roider (violoncello), Johanna Estermann (klavír)

Moderace (pouze česky): Lukáš Hurník

Program: L. v. Beethoven, K. Estermann, D. Šostakovič
Ludwig van Beethoven: Trio für Violine, Violoncello und Klavier op. 1/1 in Es-Dur
Kurt Estermann: Fragmente I. Trio für Violine, Violoncello und Klavier (2019)
Dmitri Shostakovich: Trio für Violine, Violoncello und Klavier op. 8 in c-moll

Trio Artio na Facebooku

Vstup volný

novinky

Mezinárodní interpretační a skladatelská soutěž: Franz Schubert a hudba moderní doby
Univerzita hudby a múzických umění v Grazu (KUG) pořádá v únoru 2021 11. ročník mezinárodní interpretační a skladatelské soutěže „Franz Schubert a hudba moderní doby“. Poslední termín pro podání přihlášky je 21. října 2020. Bližší informace (v němčině a angličtině) a online přihláška

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

JAM MUSIC LAB Private University ve Vídni
Nová soukromá hudební univerzita nabízí bakalářské a magisterské studijní obory: hudbu, hudební pedagogiku a hudební produkci. Další informace

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15942478617328
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ