Ullmannovské slavnosti

Český Těšín a Cieszyn

07.11. - 09.11.2018, různá místa

© Pavel Noga

V roce 1898 se v tehdejším rakousko-uherském Těšíně (Teschen, dnes Český Těšín a Cieszyn) narodil významný skladatel, klavírista a dirigent Viktor Ullmann, jeden z tzv. terezínských skladatelů, tedy židovských hudebníků, kteří byli po dvouleté internaci v koncentračním táboře Terezín na podzim 1944 zavražděni v Osvětimi-Birkenau.  U příležitosti 120. výročí jeho narození pořádají Městská knihovna Český Těšín a Zamek Cieszyn třídenní Ullmannovské slavnosti 2018.

Ve středu 7. listopadu (sraz v 16 hodin před kavárnou Avion v Českém Těšíně) provede polská historička Irena French po „stopách“ skladatele v místě jeho narození, tedy v dnešní polské části města (polsky s českým překladem, vstup volný).

Ve čtvrtek 8. listopadu v 17 hodin bude v čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně slavnostně zahájena životopisná výstava Viktor Ullmann – neklidný Středoevropan, která bude přístupná zdarma až do 5. prosince 2018. Po vernisáži bude následovat pódiová diskuse autorky výstavy, muzikoložky a hudební publicistky Magdaleny Živné, s polským znalcem Ullmannova díla, spisovatelem a kulturním manažerem Zbigniewem Machejem.

 

V pátek 9. listopadu v 19 hodin se v bývalé českotěšínské synagoze v Božkově ulici koná komorní koncert Pocta Viktoru Ullmanovi. V podání sopranistky Ireny Troupové a klavíristy Jana Duška zazní výběr z Ullmanových písní (vstupné 130 Kč).

 

Rezervace, vstupenky: kavárna AVION

Hlavní 2061, Český Těšín

noiva@noiva-tesin.cz, telefon 00420 558 711 961

Další informace: www.knihovnatesin.cz

 

Festival se koná pod záštitou Andrease Schmidingera, ředitele Rakouského kulturního fóra v Praze

novinky

i-Portunus
Pilotní projekt na podporu mobility umělců a kulturních pracovníků. Více informací

Mezinárodní kompoziční soutěž: Franz Schubert a hudba moderní doby
pořádá univerzita hudby a výtvarného umění v Grazu (KUG). Poslední termín pro přihlášky: 26.2. resp. 30.4. 2020. Bližší informace

STYRIA-ARTIST-IN-RESIDENCE
Štýrská zemská vláda vypisuje na rok 2020 stipendijní místa v Grazu pro umělce a teoretiky umění. Uzávěrka přihlášek: 30. srpna 2019. Více informací

Nabízíme placené praktikum od září/října 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

JAM MUSIC LAB Private University ve Vídni
Nová soukromá hudební univerzita nabízí bakalářské a magisterské studijní obory: hudbu, hudební pedagogiku a hudební produkci. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T286
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ