Ullmannovské slavnosti

Český Těšín a Cieszyn

07.11. - 09.11.2018, různá místa

© Pavel Noga

V roce 1898 se v tehdejším rakousko-uherském Těšíně (Teschen, dnes Český Těšín a Cieszyn) narodil významný skladatel, klavírista a dirigent Viktor Ullmann, jeden z tzv. terezínských skladatelů, tedy židovských hudebníků, kteří byli po dvouleté internaci v koncentračním táboře Terezín na podzim 1944 zavražděni v Osvětimi-Birkenau.  U příležitosti 120. výročí jeho narození pořádají Městská knihovna Český Těšín a Zamek Cieszyn třídenní Ullmannovské slavnosti 2018.

Ve středu 7. listopadu (sraz v 16 hodin před kavárnou Avion v Českém Těšíně) provede polská historička Irena French po „stopách“ skladatele v místě jeho narození, tedy v dnešní polské části města (polsky s českým překladem, vstup volný).

Ve čtvrtek 8. listopadu v 17 hodin bude v čítárně a kavárně Avion v Českém Těšíně slavnostně zahájena životopisná výstava Viktor Ullmann – neklidný Středoevropan, která bude přístupná zdarma až do 5. prosince 2018. Po vernisáži bude následovat pódiová diskuse autorky výstavy, muzikoložky a hudební publicistky Magdaleny Živné, s polským znalcem Ullmannova díla, spisovatelem a kulturním manažerem Zbigniewem Machejem.

 

V pátek 9. listopadu v 19 hodin se v bývalé českotěšínské synagoze v Božkově ulici koná komorní koncert Pocta Viktoru Ullmanovi. V podání sopranistky Ireny Troupové a klavíristy Jana Duška zazní výběr z Ullmanových písní (vstupné 130 Kč).

 

Rezervace, vstupenky: kavárna AVION

Hlavní 2061, Český Těšín

noiva@noiva-tesin.cz, telefon 00420 558 711 961

Další informace: www.knihovnatesin.cz

 

Festival se koná pod záštitou Andrease Schmidingera, ředitele Rakouského kulturního fóra v Praze

novinky

Knihovna RKF v omezeném provozu
Knihovna Rakouského kulturního fóra v Praze zůstane ještě nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. I přesto Vám nabízíme možnost výpůjčky médií z našeho fondu (viz online katalog). Své požadavky na výpůjčku můžete zasílat na jakubcova@rkfpraha.cz. My Vás budeme následně kontaktovat a domluvíme se s Vámi na předání výpůjček. S vracením vypůjčených knih prosím počkejte, až bude provoz knihovny plně obnoven. Všechny výpůjčky byly automaticky prodlouženy do 30. června 2020.

Cena Intercultural Achievement Award 2020
rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA): Ucházet se mohou projekty mezinárodní výměny zaměřené na oblasti umění/kultura, mládež, lidská práva, Global Citizenship Education a integrace. Uzávěrka přihlášek: 15.06.2020. Více informací

Galerie a knihovna RKF jsou až do odvolání uzavřeny.
V důsledku nařízení českých úřadů v souvislosti s pandemií koronaviru jsou galerie a knihovna RKF až do odvolání uzavřeny. Prosíme Vás tedy o pochopení, že jsme bohužel nuceni akce zrušit či přesunout na pozdější termín. Aktuální informace najdete na našich webových stránkách a na našem Facebooku.

Mezinárodní interpretační a skladatelská soutěž: Franz Schubert a hudba moderní doby
Univerzita hudby a múzických umění v Grazu (KUG) pořádá v únoru 2021 11. ročník mezinárodní interpretační a skladatelské soutěže „Franz Schubert a hudba moderní doby“. Poslední termín pro podání přihlášky je 21. října 2020. Bližší informace (v němčině a angličtině) a online přihláška

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

JAM MUSIC LAB Private University ve Vídni
Nová soukromá hudební univerzita nabízí bakalářské a magisterské studijní obory: hudbu, hudební pedagogiku a hudební produkci. Další informace

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15913820283695
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ