Viktor Ullmann: Der Kaiser von Atlantis oder Die Todverweigerung (Císař Atlantidy aneb Odepření smrti)

Ullmannovské slavnosti (21. 4. - 24. 4. 2022)

23.04.2022 18:00, Český Těšín, Těšínské divadlo, Malá scéna, Ostravská 67

© Arnold Schönberg Center Wien

Císař Atlantidy vládne své zemi jako tyran a vede válku, aby získal ještě větší bohatství a moc. Smrt však už masové vraždění nedokáže snést a odmítne císaři sloužit. Život bez Smrti je zcela paralyzován, císař je bezmocný, jeho země se propadá do chaosu. Zoufalý vládce prosí Smrt, aby pokračovala ve svém díle. Smrt si však klade podmínku, že první obětí musí být císař.

Festival Ullmannovské slavnosti je věnován významnému skladateli, klavíristovi a dirigentovi Viktoru Ullmannovi, jednomu z tzv. terezínských skladatelů, který se narodil v tehdejším rakousko-uherském Těšíně (Teschen, dnes Český Těšín a Cieszyn). Po nacistické okupaci Prahy byl od září 1942 internován v terezínském ghettu, v říjnu 1944 pak byl deportován do Osvětimi, kde zahynul v plynové komoře.

Na programu letošního 3. ročníku festivalu jsou komorní koncerty, odborná konference s přednímí muzikology, komentovaná vycházka po Ullmannových stopách v polském Těšíně a loutková verze nejznámější Ullmannovy opery Císař Atlantidy aneb Odepření smrti v režii Herberta Gantschachera. Opera vznikala v terezínském ghettu v letech 1943-44, její uvedení však nacisté po generální zkoušce zakázali. Rukopis opery zachránil Emil Utitz, který pracoval v terezínské knihovně a v premiéře byl opus uveden až v roce 1975 v Nizozemské opeře v Amsterdamu.

Německy (k dispozici bude překlad libreta v češtině i polštině)

Účinkuje:

ARBOS, Společnost pro hudbu a divadlo, Klagenfurt (Rakousko)

Vstupné: 100,- CZK
Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru v Českém Těšíně, Hlavní tř. 1

novinky

Vypsání soutěže 15. Internationaler Mozartwettbewerb 2023
v oborech zpěv a smyčcové kvarteto. Uzávěrka přihlášek: 16. 9. 2022. Přihláška a bližší informace v němčině a v angličtině

JAM MUSIC LAB Private University ve Vídni
Nová soukromá hudební univerzita nabízí bakalářské a magisterské studijní obory: hudbu, hudební pedagogiku a hudební produkci. Další informace

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2022 | Impressum | T16530674721801
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ