Bettina Balàka: Císař, válečníci, hrdinky

18.04.2019 18:00, Brno, Moravská zemská knihovna, Kounicova 65, Malý sál

(c) Alain Barbero

Pouze německy

Při příležitosti 100. výročí založení republiky a zavedení volebního práva pro ženy se Bettina Balàka ve své esejistické knize Kaiser, Krieger, Heldinnen (Císař, válečníci, hrdinky) zabývá zapomenutými hrdinkami rakouského ženského hnutí, obtížným bojem žen za to, aby mohly navštěvovat univerzity a vykonávat „mužská povolání“, a politickými a právními důsledky revoluce roku 1968. Kromě ženských témat se ve svých mnohovrstevnatých esejích dotýká i stále aktuálního habsburského mýtu, evropské tradice jakožto směsice kultur a také toho, jakým způsobem si připomínáme válku.

Bettina Balàka (1966, Salcburk) žije ve Vídni jako spisovatelka na volné noze. Je autorkou řady prozaických i lyrických děl a divadelních a rozhlasových her. Za své dílo obdržela řadu ocenění, jako např. Salzburger Lyrikpreis (2006), Theodor-Körner-Preis (2004) nebo Friedrich-Schiedel-Literaturpreis(2008).

Vstup volný

novinky

Knihovna RKF v omezeném provozu
Knihovna Rakouského kulturního fóra v Praze zůstane ještě nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. I přesto Vám nabízíme možnost výpůjčky médií z našeho fondu (viz online katalog). Své požadavky na výpůjčku můžete zasílat na jakubcova@rkfpraha.cz. My Vás budeme následně kontaktovat a domluvíme se s Vámi na předání výpůjček. S vracením vypůjčených knih prosím počkejte, až bude provoz knihovny plně obnoven. Všechny výpůjčky byly automaticky prodlouženy do 30. června 2020.

Cena Intercultural Achievement Award 2020
rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA): Ucházet se mohou projekty mezinárodní výměny zaměřené na oblasti umění/kultura, mládež, lidská práva, Global Citizenship Education a integrace. Uzávěrka přihlášek: 15.06.2020. Více informací

Galerie a knihovna RKF jsou až do odvolání uzavřeny.
V důsledku nařízení českých úřadů v souvislosti s pandemií koronaviru jsou galerie a knihovna RKF až do odvolání uzavřeny. Prosíme Vás tedy o pochopení, že jsme bohužel nuceni akce zrušit či přesunout na pozdější termín. Aktuální informace najdete na našich webových stránkách a na našem Facebooku.

Literární rezidence v Dolním Rakousku 2020
Nezávislý dolnorakouský literární dům v Kremži (Unabhängiges Literaturhaus NÖ) vypisuje ve spolupráci s Českým centrem ve Vídni měsíční rezidenční pobyt pro českého autora či autorku v průběhu listopadu 2020. Uzávěrka přihlášek: 15. 6. 2020. Více informace na culturenet.cz

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15913880600653
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ