Cornelia Travnicek: Andělský prach

Autorské čtení

12.05.2023 15:00, Výstaviště Praha Holešovice, Ateliér Evropa

© Paul Feuersänger

Simultánně tlumočeno

V rámci programové řady Das Buch se na letošním veletrhu Svět knihy Praha již pošestnácté představí německy píšící spisovatelé a spisovatelky z Německa, Rakouska a Švýcarska. Nejen svým dílem, ale i svou biografií někteří z nich plně souzní s mottem letošního knižního veletrhu: „autoři bez hranic“.

Cornelia Travnicek (*1987, St. Pölten) je rakouská spisovatelka, překladatelka z čínštiny a vědecká pracovnice vídeňského Centra pro virtuální realitu a vizualizaci. Profesně se věnuje oběma oborům, které vystudovala na univerzitě ve Vídni: sinologii a informatice. Také její autorská tvorba se vyznačuje žánrovou pestrostí, zahrnuje totiž čtyři svazky poezie, dvě knihy pro děti a mládež, několik povídkových sbírek a tři romány, z nichž ten první, Chucks, byl úspěšně zfilmován (2015), a ten nejnovější, nazvaný Andělský prach, získal nominaci na Rakouskou knižní cenu 2020 a byl přeložen do několika jazyků, v loňském roce vyšel také česky v překladu Magdaleny Štulcové.

Andělský prach je útlý společenskokritický román plný protikladů: osciluje mezi dětstvím a dospělostí, pohádkou a brutální realitou, napětím a reflexí. Petru, Cheta a Magare žijí odtrženi od rodiny v chatrči na okraji velkoměsta a jako protřelí pouliční zlodějíčci obratně plní kasičku vykořisťovatele Krakadzila, který si poslušnost vynucuje prostřednictvím drog. V zaběhnutém systému se začnou objevovat trhliny, když Petru pozná dívku Marju a když do party přijde na „zaškolení“ nový chlapec. Krutý, bezcitný svět popisuje autorka s nečekanou poetikou, magickým dětským pohledem, a odvážně tak otevírá téma dětské kriminality a migrační krize.

Moderace: Magdalena Štulcová

novinky

Uzavření knihovny
Milí přátelé Rakouského kulturního fóra! Z technických důvodů je knihovna RKF dnes 30.11.2023 a zítra 1.12.2023 zavřená. Od 4.12.2023 můžete navštívit knihovnu opět v běžné otevírací době. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Uzavření galerie a knihovny v době Vánočních svátků
V době vánočních svátků a Nového roku jsou galerie a knihovna RKF od pondělí 25.12.2023 do pondělí 1.1.2024 zavřené. Od úterý 2.1.2024 můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Přejeme Vám krásné svátky a těšíme se na Vaši návštěvu v novém roce!

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2023 | Impressum | T17013456130958
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ