Das Buch 2024

Německy psaná literatura čestným hostem na veletrhu Svět knihy Praha

Praha 7, Výstaviště Holešovice

(c) Petr Hanzlik

29. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha je úspěšně za námi. Je pro nás velkou ctí, že německojazyčná literatura byla letošním čestným hostem. Díky tomu jsme do Prahy mohli pozvat dvě desítky německy píšících autorek a autorů z Německa, Rakouska a Švýcarska a uspořádat s nimi celkem třicet literárních čtení, workshopů a diskusí. Z Rakouska přijelo celkem pět hostů.

Tonio Schachinger z Vídně představil českému publiku svůj román Echtzeitalter, který byl oceněn Německou knižní cenou 2023. Michael Stavarič připravil pro žákyně a žáky základní školy workshop, ve kterém je vtáhl do tajů podmořského světa. Jeho ilustrovaná kniha Fantastické chobotnice nedávno vyšla v českém překladu Michaely Škultéty. Letošní veletrh byl zasvěcen 100. výročí úmrtí Franze Kafky. Rakouský kreslíř Nicolas Mahler u této příležitosti uvedl svou komiksovou biografii pražského spisovatele, která vyšla v českém překladu Michaely Škultéty pod titulem Kafka v kostce. Barbara Rieger, držitelka ocenění Marianne.von.Willemer-Frauen.Literatur.Preis, ceny města Linec za literaturu psanou ženami, se zúčastnila diskuse s Fatmou Aydemir a Radkou Denemarkovou. Společně debatovaly o postavení žen-spisovatelek v literárním světě. Mezinárodního klání v slam poetry se zúčastnil také rakouský mistr této disciplíny Emil Kaschka. V Praze získal krásné třetí místo.

Děkujeme Světu knihy Praha, Frankfurter Buchmesse a Českému literárnímu centru CzechLit za spolupráci při realizaci naší festivalové účasti. Velké díky patří i architektům Anně a Petrovi Pospíšilovým, kteří navrhli a zrealizovali nádherný prostor pro setkání s literaturou.

Děkujeme překladatelkám a překladatelům Martě Eich, Viktorii Hanišové, Kateřině Klabanové, Tereze Matějčkové, Martinu Profantovi, Michaelu Půčkovi, Tereze Semotamové, Michaele Škultéty, Petru Štědroňovi a Janě van Luxemburg za jejich usilovnou práci na překladech současných německy píšících autorek a autorů.

Děkujeme nakladatelstvím, které českému publiku setrvale přináší překlady současné německojazyčné literatury, konkrétně Akropolis, Albatros Media, Argo, Host, Karolinum, Prostor, Větrné mlýny a women publishing.

Obrovský dík patří našim tlumočnicím, jmenovitě Kateřině Sitařové a Olze Staňkové, za to, že neúnavně odbourávaly jazykové bariéry a umožnily tak našim hostům plynulé a podnětné rozhovory.

Děkujeme také Tomáši Kůsovi ze Slam Poetry CZ a česko-německému kabaretu Das Thema – To téma za poutavý doprovodný program – zejména kurzy jódlování se těšily velké oblibě!

V neposlední řadě děkujeme našemu organizačnímu týmů a kolegyním a kolegům z Goethe Institutu a Švýcarského velvyslanectví.

Na naši dlouholetou spolupráci v rámci programu Das Buch navážeme i v příštím roce, kdy se ve dnech 15.-18. května 2025 bude konat jubilejní 30. ročník Světa knihy Praha. Těšíme se na viděnou za rok!

novinky

Uzavření knihovny Rakouského kulturního fóra v Praze
V průběhu letních prázdnin 2024 bude knihovna RKF od 29.7.2024 do 16.8.2024 uzavřena. Od 19.8.2024 můžete navštívit knihovnu opět v běžné otevírací době. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ