24.09.2021 13:00, Praha 7, Výstaviště Holešovice, Literární salon, pravé křídlo, balkon
Simultánně tlumočeno
Táhni k čertu, otče aneb A tak s tebou ve spojení ať vytrvám do skonání (2020) je nejnovějším románem Josefa Winklera v překladu Magdaleny Štulcové.
Ocitáme se v již známé vesnici ve tvaru kříže: Příběhy z rodných Korutan, vyprávěné v první osobě, jsou autentickým příspěvkem s ponuře groteskními obrázky z rodinného alba. Vedle vyprávění o střetu tříletého dítěte s mrtvolou babičky či o dědečkovi klečícím u jabloně po ztrátě třetího syna padlého ve válce, se zde objevují i zcela nové příběhy opírající se o životy příbuzných z matčiny strany, kteří trpěli v Hitlerově válce.
A právě zločiny druhé světové války, v dosavadní Winklerově tvorbě jeden z motivů i bachmannovských druhů smrti, se stávají tématem této knihy. I tato próza se tedy řadí k tzv. antiheimatliteratur, černé vlastenecké literatuře, která od dob Thomase Bernharda až po současnou tvorbu nositelky Nobelovy ceny za literaturu Elfriede Jelinek nelíčí Rakousko jako přírodní ráj či nevinnou kulturu zaslíbenou hudbě, ale jako zemi nesoucí spoluzodpovědnost za válečné zločiny nacistické, „Třetí říše“. Josef Winkler tento tradiční topos rakouské moderní literatury o osudovosti historické lži, jež má neblahé následky i pro současnou společnost, rozvíjí z motivu tří starců – válečných veteránů, horujících o Dušičkách pro válku, do obrazu kontaminované krajiny. (Dana Pfeiferová)
Josef Winkler (*1953, Kamering) patří v současné době k nejvýznamnějším rakouským autorům. Absolvoval obchodní školu ve Villachu, pracoval jako administrativní síla v Hornokorutanských mlékárnách, později jako úředník na klagenfurtské univerzitě. V roce 1979 vydal první knihu Menschenkind (Syn člověka, 2013), budoucí 1. část trilogie Oráč z Korutan. Winkler získal řadu literárních ocenění, z nichž k nejvýznamnějším patří Velká rakouská státní cena za literaturu (2007) a Büchnerova cena (2008). V češtině vyšlo osm jeho prozaických textů, všechny v nakladatelství Archa.
14:00 – autogramiáda na stánku Goethe-Institutu
Autorské čtení: Josef Winkler
Diskuze: Josef Winkler a Magdalena Štulcová
Moderace: Václava Beyerová
Uzavření knihovny
Milí přátelé Rakouského kulturního fóra!
Z technických důvodů je knihovna RKF dnes 30.11.2023 a zítra 1.12.2023 zavřená. Od 4.12.2023 můžete navštívit knihovnu opět v běžné otevírací době. Těšíme se na Vaši návštěvu!
Uzavření galerie a knihovny v době Vánočních svátků
V době vánočních svátků a Nového roku jsou galerie a knihovna RKF od pondělí 25.12.2023 do pondělí 1.1.2024 zavřené. Od úterý 2.1.2024 můžete opět navštívit galerii a knihovnu v běžné otevírací době. Přejeme Vám krásné svátky a těšíme se na Vaši návštěvu v novém roce!
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2023 | Impressum | T17013382342144
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz