Die Luft ist wie Champagner

150. výročí narození Arthura Schnitzlera

15.05.2012 18:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

© www.schnitzler.at

Pouze německy

Fotky ze scénického čtení naleznete zde.

Arthur Schnitzler: Der Reigen; Fräulein Else; Die überspannte Person; Sylvesternacht; Halbzwei

Irene Colin a Klaus Haberl v úsměvném scénickém čtení znovu vdechnou epizodickým jednoaktovkám rakouského básníka Arthura Schnitzlera jejich vzrušivou smyslnost. Texty předvádějí nejroztodivnější nadčasové podoby vztahu mezi mužem a ženou, který je plný nečekaných zvratů. Vše umocní známý skladatel a kytarista Richard Graf vlastní soudobou hudbou.

Arthur Schnitzler (1862–1931) je považován za jednoho z hlavních představitelů vídeňské moderny na přelomu 19. a 20. století. Ve svých dramatech a novelách vynikal jako mistr psychologické kresby. Psychologické vidění umožňovalo Schnitzlerovi motivovat děj ze zdánlivě bezvýznamných podnětů a hnutí mysli a korespondovalo tak s impresionistickým laděním jeho próz. Jedním z nejznámějších Schnitzlerových děl je cyklus Reigen sestávající z deseti aktovek, v nichž se téma erotické hry prolíná s tradičním motivem tance smrti.

Irene Colin již hrála mimo jiné ve vídeňských divadlech Burgtheater, Theater in der Josefstadt, Volkstheater a v Schauspielhausu ve Frankfurtu nad Mohanem. Vystupuje rovněž ve filmu a v televizi (Balko, Julia – eine ungewöhnliche Frau, Die Landärztin, Soko Wien aj.).

Herec, režisér a divadelní dramatik Klaus Haberl je v současnosti členem divadelního souboru Dolnorakouského zemského divadla. Televizní diváci ho znají ze seriálů Komisař Rex a Schlosshotel Orth. Za premiéru hry Hain (Lesík) získal v roce 2001 Nestroyovu divadelní cenu v kategorii Die beste Off-Produktion.

Skladatel, kytarista a pedagog Richard Graf studoval na hudební univerzitě ve Vídni a na Berklee College of Music v Bostonu/USA. Přednášel na americké univerzitě University of California, Los Angeles. Obdržel mnohá vyznamenání, naposledy Maecenas-Anerkennungspreis.

Představení včetně přestávky trvá 2 hodiny

Vstup volný

novinky

i-Portunus
Pilotní projekt na podporu mobility umělců a kulturních pracovníků. Více informací

STYRIA-ARTIST-IN-RESIDENCE
Štýrská zemská vláda vypisuje na rok 2020 stipendijní místa v Grazu pro umělce a teoretiky umění. Uzávěrka přihlášek: 30. srpna 2019. Více informací

Nabízíme placené praktikum od září/října 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T159
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ