Franz Kafka a Milena Jesenská. Setkání na hranicích.

Prezentace knihy

27.06.2023 19:00, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

© Sammlung Wagenbach_Verlag Neue Kritik

Konsekutivní tlumočení zajištěno

Letos a v příštím roce se bude po celém světě oslavovat Franz Kafka. Důvodem je 140. výročí jeho narození a 100. výročí jeho úmrtí. Editor Thomas Samhaber věnoval tomuto spisovateli a jeho setkáním s Milenou Jesenskou v rakouském Gmündu knihu Begegnung an der Grenze, kterou u příležitosti jejího druhého přepracovaného vydání představí společně se svou ženou Brigitte Temper-Samhaberovou také v Praze.

O víkendu 14. a 15. srpna 1920 se Franz Kafka a Milena Jesenská setkali v Gmündu. Chtěli se sejít na půli cesty, ona, česká novinářka a překladatelka na cestě z Vídně, a on, německy mluvící úředník úrazové pojišťovny a spisovatel z Prahy. K jejich setkání došlo v místě a za situace, která by se dala popsat slovem, jež se začalo celosvětově užívat až mnohem později: to setkání bylo kafkovské. Jejich láska přitom překračovala mnohé hranice, náboženské i národní, jazykové i konvenční, a překračovala navíc i konkrétní nové státní hranice.

Toto osudové setkání obou milenců v Gmündu se odrazilo v Dopisech Mileně a vstoupilo tak do světové literatury. Franz Kafka dnes nepochybně patří mezi největší spisovatele 20. století, Milena Jesenská je však známa především jako „Kafkova přítelkyně“, její jedinečné eseje a spisy, její odvahu v boji proti nacismu, za nějž zaplatila životem v koncentračním táboře Ravensbrück, zná jen málokdo.

Více o knize

Vstup volný po předchozí písemné registraci do 26. 6. 2023 na jitka.nesporova@bmeia.gv.at

novinky

Literární soutěž
v rámci Evropského hlavního města kultury Bad Ischl Salzkammergut 2024. Termín přihlášek: 31.10.2023 pouze na: literaturpreis.skg@gmail.com Další informace

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2023 | Impressum | T16860424208571
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ