Michael Stavarič

Autorské čtení

12.05.2023 16:00, Výstaviště Praha Holešovice, Ateliér Evropa

© Minitta Kandlbauer

Simultánně tlumočeno

V rámci programové řady Das Buch se na letošním veletrhu Svět knihy Praha již pošestnácté představí německy píšící spisovatelé a spisovatelky z Německa, Rakouska a Švýcarska. Nejen svým dílem, ale i svou biografií někteří z nich plně souzní s mottem letošního knižního veletrhu: „autoři bez hranic“.

Michael Stavarič (*1972, Brno) ve svých devíti letech emigroval s rodiči z rodného Brna do Vídně, kde dnes působí jako spisovatel a věnuje se také překladatelské a pedagogické činnosti. Vystudoval bohemistiku a žurnalistiku. Píše knihy pro děti, romány, divadelní hry i básně, rád experimentuje s literárními žánry. Do češtiny bylo z jeho rozsáhlé tvorby dosud přeloženo pět knih. Mezi autorovy nejnovější práce patří úspěšná dvojdílná populárně naučná série pro děti Faszination Krake (2021) a Fazsination Qualle (2023) přibližující život medúz a chobotnic, sbírka básní nazvaná Die Suche nach dem Ende der Dunkelheit (2023) a román Das Phantom (2023) odkazující k dílu Thomase Bernharda.

Michael Stavarič se etabloval jako úspěšný autor knih pro děti a mládež, ve spolupráci s talentovanými ilustrátory se věnuje rozmanitým tématům a kromě příběhové prózy se nejnověji zaměřil i na literaturu faktu: v obrazových publikacích Faszination Krake (2021) a Fazsination Qualle (2023) společně s ilustrátorkou Michèle Ganser představuje čtenářům od osmi let obdivuhodný život v hlubinách moří: svět medúz a chobotnic. První díl této knižní řady získal četná ocenění, byl zařazen do mezinárodního výběru White Raven a obdržel Rakouskou cenu za knihu pro děti a mládež. Autor v Praze představí také svůj aktuální román Das Phantom, který měl světovou premiéru na nedávném Lipském knižním veletrhu 2023, jehož čestným hostem bylo Rakousko.

Moderace: Zdeněk Peckanovinky

Cena Susanny Roth 2024
Česká centra a České literární centrum vyhlašují jubilejní 10. ročník mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth je určená začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka. Soutěžní text je úryvek z knihy Marka Torčíka "Rozložíš paměť". Příspěvky jsou přijímány do 31. března 2024. Více informací

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17090530618868
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ