NOC LITERATURY: Robert Menasse - Hlavní město

NOC LITERATURY

09.05.2019 18:00, Praha 2, Hlávkova kolej, Jenštejnská 1966/1

Obrázek k akci NOC LITERATURY: Robert Menasse - Hlavní město

Pouze česky

Fenia Xenopoulou, úřednice Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise, stojí před obtížným úkolem. Má vylepšit veřejný obraz Evropské komise. Ale jak? Pověří referenta Martina Susmana, aby přišel s nějakým nápadem. Nápad dostane podobu přízraku z minulosti, který stojí za veškerým neklidem panujícím v evropských institucích. Ve svém satirickém a tragikomickém románu, který byl v roce 2017 oceněn Německou knižní cenou, zprostředkovává Robert Menasse sice odborný, ale zároveň trochu přehnaný obraz bruselské byrokracie.

Robert Menasse (1954, Vídeň) studoval germanistiku, filosofii a politologii ve Vídni, Salcburku a Messině a promoval v roce 1980 s disertací na téma Prototyp outsidera v literatuře. Menasse následně vyučoval na univerzitě v brazilském São Paulu. Od svého návratu v roce 1988 žije převážně ve Vídni jako spisovatel a kulturněkritický esejista. Ve svých románech jako např. Vyhnání z pekla (2001, česky 2013), jež získaly mnohá významná ocenění, klade současníkům naléhavé otázky. Jeho eseje se vyrovnávají zejména s rakouskými a také s evropskými nacionálními klišé, samotou a odcizením.

Noc literatury, která se letos koná již potřinácté, je kulturní událostí, která nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Známí herci a herečky čtou na neobvyklých či běžně nedostupných místech, tentokrát v Praze 2.

Čtení začínají paralelně v 18 hodin a opakují se každou půl hodinu až do 23:00 (poslední čtení začíná v 22:30).

Ukázku z čerstvě vydaného českého překladu románu Roberta Menasseho Hlavní město (Kniha Zlín; překlad Petr Dvořáček) čte Igor Bareš.

Igor Bareš (1966) je český rozhlasový a televizní herec a dabér.

Vstup volný

novinky

i-Portunus
Pilotní projekt na podporu mobility umělců a kulturních pracovníků. Více informací

STYRIA-ARTIST-IN-RESIDENCE
Štýrská zemská vláda vypisuje na rok 2020 stipendijní místa v Grazu pro umělce a teoretiky umění. Uzávěrka přihlášek: 30. srpna 2019. Více informací

Nabízíme placené praktikum od září/října 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T162
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ