NOC LITERATURY: Robert Menasse - Hlavní město

NOC LITERATURY

09.05.2019 18:00, Praha 2, Hlávkova kolej, Jenštejnská 1966/1

Obrázek k akci NOC LITERATURY: Robert Menasse - Hlavní město

Pouze česky

Fenia Xenopoulou, úřednice Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise, stojí před obtížným úkolem. Má vylepšit veřejný obraz Evropské komise. Ale jak? Pověří referenta Martina Susmana, aby přišel s nějakým nápadem. Nápad dostane podobu přízraku z minulosti, který stojí za veškerým neklidem panujícím v evropských institucích. Ve svém satirickém a tragikomickém románu, který byl v roce 2017 oceněn Německou knižní cenou, zprostředkovává Robert Menasse sice odborný, ale zároveň trochu přehnaný obraz bruselské byrokracie.

Robert Menasse (1954, Vídeň) studoval germanistiku, filosofii a politologii ve Vídni, Salcburku a Messině a promoval v roce 1980 s disertací na téma Prototyp outsidera v literatuře. Menasse následně vyučoval na univerzitě v brazilském São Paulu. Od svého návratu v roce 1988 žije převážně ve Vídni jako spisovatel a kulturněkritický esejista. Ve svých románech jako např. Vyhnání z pekla (2001, česky 2013), jež získaly mnohá významná ocenění, klade současníkům naléhavé otázky. Jeho eseje se vyrovnávají zejména s rakouskými a také s evropskými nacionálními klišé, samotou a odcizením.

Noc literatury, která se letos koná již potřinácté, je kulturní událostí, která nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Známí herci a herečky čtou na neobvyklých či běžně nedostupných místech, tentokrát v Praze 2.

Čtení začínají paralelně v 18 hodin a opakují se každou půl hodinu až do 23:00 (poslední čtení začíná v 22:30).

Ukázku z čerstvě vydaného českého překladu románu Roberta Menasseho Hlavní město (Kniha Zlín; překlad Petr Dvořáček) čte Igor Bareš.

Igor Bareš (1966) je český rozhlasový a televizní herec a dabér.

Vstup volný

novinky

Vypsání stipendia „Welser StadtschreiberIn 2019“
Město Wels vypisuje na období 1.9.–30.11.2019 jedno stipendium pro „welského městského spisovatele“. Stipendium je určené literátům bez rozdílu věku, kteří chtějí upevnit svoji uměleckou autonomii a jsou odhodláni se angažovat na kulturní scéně města Wels. Uzávěrka přihlášek: 28. června 2019. Další informace

Nabízíme placené praktikum od září 2019
po dobu 2-3 měsíců. Kandidáti by měli mít stálé bydliště v Rakousku, schopnost pracovat v týmu, samostatnost a znalost němčiny a češtiny. Očekává vás spolupráce na mnoha zajímavých projektech jako například festivalu Das Filmfest). Podrobné informace a požadavky (v němčině). Kontakt pro další dotazy: info@rkfpraha.cz nebo tel. (+420) 257 090 584.

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2019 | Impressum | T169
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ