NOC LITERATURY: Robert Menasse - Hlavní město

NOC LITERATURY

09.05.2019 18:00, Praha 2, Hlávkova kolej, Jenštejnská 1966/1

Obrázek k akci NOC LITERATURY: Robert Menasse - Hlavní město

Pouze česky

Fenia Xenopoulou, úřednice Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise, stojí před obtížným úkolem. Má vylepšit veřejný obraz Evropské komise. Ale jak? Pověří referenta Martina Susmana, aby přišel s nějakým nápadem. Nápad dostane podobu přízraku z minulosti, který stojí za veškerým neklidem panujícím v evropských institucích. Ve svém satirickém a tragikomickém románu, který byl v roce 2017 oceněn Německou knižní cenou, zprostředkovává Robert Menasse sice odborný, ale zároveň trochu přehnaný obraz bruselské byrokracie.

Robert Menasse (1954, Vídeň) studoval germanistiku, filosofii a politologii ve Vídni, Salcburku a Messině a promoval v roce 1980 s disertací na téma Prototyp outsidera v literatuře. Menasse následně vyučoval na univerzitě v brazilském São Paulu. Od svého návratu v roce 1988 žije převážně ve Vídni jako spisovatel a kulturněkritický esejista. Ve svých románech jako např. Vyhnání z pekla (2001, česky 2013), jež získaly mnohá významná ocenění, klade současníkům naléhavé otázky. Jeho eseje se vyrovnávají zejména s rakouskými a také s evropskými nacionálními klišé, samotou a odcizením.

Noc literatury, která se letos koná již potřinácté, je kulturní událostí, která nabízí široké veřejnosti příležitost seznámit se netradičním způsobem s tvorbou současných evropských spisovatelů. Známí herci a herečky čtou na neobvyklých či běžně nedostupných místech, tentokrát v Praze 2.

Čtení začínají paralelně v 18 hodin a opakují se každou půl hodinu až do 23:00 (poslední čtení začíná v 22:30).

Ukázku z čerstvě vydaného českého překladu románu Roberta Menasseho Hlavní město (Kniha Zlín; překlad Petr Dvořáček) čte Igor Bareš.

Igor Bareš (1966) je český rozhlasový a televizní herec a dabér.

Vstup volný

novinky

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15937793111520
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ