01.10.2024 18:00, Praha 1, Rakouské kulturní fórum, Jungmannovo nám. 18
Německy a česky, tlumočeno
Publikace na téma „avantgardy“ vycházejí zpravidla v různých jazycích, a jsou tak součástí národních diskusí, které je zvenčí obtížné zachytit. Nový sborník Avantgarden in Zentraeuropa. Andere Räume, andere Bühnen., na jehož vydání se editorsky podíleli Wolfgang Müller-Funk, Vera Faber a Dietmar Unterkofler, nabízí shrnující přehled avantgardní kultury střední Evropy. Region je zmapován ze srovnávací perspektivy, přičemž jsou patrny nejen paralely a rozdíly, ale i souvislosti tohoto fenoménu.
Prezentace knihy se uskuteční v Rakouském kulturním fóru za účasti editorů Wolfganga Müllera Funka a Very Faber a dále autorky příspěvku o Československu, České republice a Slovensku Zuzany Říhové. Diskutovat se bude o možnostech i limitech srovnávací literární historie ve střední Evropě. Moderace se ujme historik Jan Surman.
Prof. Dr. Wolfgang Müller-Funk je přední rakouský literární a kulturní vědec, teoretik a esejista s celoevropským záběrem, autor mnoha odborných i publicistických textů. Přednášel na Diplomatické akademii ve Vídni, na univerzitách ve Vídni, Linci, Innsbrucku a Klagenfurtu a na několika dalších univerzitách v Rakousku i v zahraničí.
Mag. Dr. Vera Faber MDes obdržela v roce 2017 doktorát z ukrajinské literatury na Vídeňské univerzitě a je držitelkou magisterských titulů z ruské literatury a designu. Zabývá se literární a uměleckou avantgardou v Rusku a na Ukrajině, (sovětsko-) ukrajinskou kulturou, border studies a kulturní pamětí. V současné době působí na Univerzitě v Oslu.
Mgr. Zuzana Říhová, Ph.D. vystudovala bohemistiku a komparatistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2007 působí v Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR. V letech 2014–2017 vedla katedru bohemistiky v Oxfordu. Dlouhodobě se věnuje české a evropské literární avantgardě a českému i angloamerickému modernismu.
Mag. Mag. Dr. Jan Jakub Surman je historik se zaměřením na dějiny vědy ve střední a východní Evropě 19. a 20. století. Obdržel doktorát z historie na Vídeňské univerzitě a působil mimo jiné v Herderově institutu v Marburgu a v Mezinárodním výzkumném centru pro kulturní studia ve Vídni. V současné době vede dva výzkumné projekty k dějinám československé vědy v Akademii věd ČR a pro Grantovou agenturu české vědy.
Vstup volný po předchozí rezervaci nejpozději do 27.09.2024 na prag-kf@bmeia.gv.at.
Večer se koná ve spolupráci s projektem Akademie věd ČR „Obrazy vědy“ v Československu 1918–1945–1968.
Výtvarná a literární soutěž „Vícejazyčnost je bohatství“
Spolek Zaedno vypisuje soutěž na podporu čtení a psaní ve druhém jazyce na téma " Sport a olympijské hry" pro děti, mládež, školy a pedagožky/ pedagogy. Přihlášky zasílejte do 31.10.2024 na kamaradi@zaedno.org nebo na Spolek Zaedno, Vocelova 602/3, 120 00 Praha 2.
Více informací
Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, prag-kf@bmeia.gv.at