Kulinářské putování po Rakousku

online

Essen-auf-der-Fahrlechhuette (c) Oesterreich-Werbung_Tom-Lamm

Co takhle výlet do Rakouska? Že to teď nejde? Ale ano! Hranice jsou sice zavřené, ale kulinářskému výletu k sousedům nic nebrání. Na příspěvky o umění a kultuře jste od nás zvyklí, ovšem kuchařské umění a kultura stolování mezi nimi doposud prakticky nebyly. Ale jak se říká nejen v Rakousku: Změna je život.

Bez ohledu na to, zda jste vždy raději četli kuchařky než romány nebo se teprve učíte, jak se smaží vejce, pomocí následujících odkazů bychom vám rádi představili online několik aspektů rakouské gastronomie. Samozřejmě bez jakéhokoliv nároku na úplnost, spíše jen jako ochutnávka, která má povzbudit vaši vlastní chuť objevovat.

Dobrým východiskem pro vaši cestu může být webová stránka Kuratoriums Kulinarisches Erbe Österreich. Zde můžete zjistit, co je vlastně kultura stolování a že třeba jen ve Vídni se s ní potkáte na každém kroku: od vinných šenků s místním mladým vínem (Heurige), přes malou svačinku (Jause), vídeňskou kavárenskou  kulturu (Kaffehauskultur) a vydatné polévky (Suppenkultur) po typický vídeňský lokál (Wiener Wirthaus) a samozřejmě stánek s klobásami (Würstelstand). Dozvíte se zde více o gastronomii a kulturních dějinách, o historii Sachrova dortu nebo můžete brouzdat v lexikonu gulášů. Samozřejmě existuje také mnoho historických receptů z vídeňské kuchyně nebo z jednotlivých regionálních kuchyní Rakouska.

V neposlední řadě jsou tyto stránky lahůdkou i pro milovníky jazyků: právě na poli gastronomie jsou specifika rakouské němčiny obzvláště patrná - bez Topfen, Erdäpfel, Paradeiser, Ribisel, Fisolen a Faschiertes se moc daleko nedostanete. Různé mezinárodní vlivy, které se projevily ve vídeňském kuchařském výrazivu, jsou kapitola sama pro sebe.

Pokud vás více zajímají současné trendy, nové variace klasiky a mezinárodní vlivy v rakouské kuchyni, pak je tu pro vás velmi aktivní scéna rakouských foodblogerů. Jednou za rok se uděluje cena Austria Food Blog Award a na jejích stránkách si můžete přečíst rozhovory s loňskými vítězi. Jedním z předchozích vítězů je například úspěšný foodbloger Kevin Ilse alias The Stepford Husband

Nezapomeňte navštívit stránky Esskultur rakouské kulinářské novinářky a autorky kuchařek (např. „Österreich vegetarisch“ – „Rakousko vegetariánsky“) Kathariny Seiser.

Obsáhlý přehled naleznete také na stránkách Österreichische Food Blogger: v seznamu si můžete náhodně vybrat blog nebo se seznámit s blogy  jednotlivých spolkových zemí - jako je například štýrský Ribiselchen. U jmen jako Der Brotschafter, Die Frühstückerinnen nebo Sissi und Franzl je volba opravdu těžká. Ale vždyť nikam nespěcháme a můžeme se držet hesla blogu Sary Krobath alias Sarah Satt:

„Možná nemůžeme pořád jíst, ale jistě o tom můžeme pořád přemýšlet.“

Přejeme hodně zábavy při surfování, až se vám začnou sbíhat sliny, a možná dokonce i při realizaci nějaké té kulinářské cesty ve vaší kuchyni!

(Blogy jsou sice většinou v němčině, ale můžete se také nechat vést obrázky, a pro recepty dnes naštěstí existují online slovníky a překladače.)

#AustriaKulturDigital

novinky

Knihovna RKF v omezeném provozu
Knihovna Rakouského kulturního fóra v Praze zůstane ještě nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. I přesto Vám nabízíme možnost výpůjčky médií z našeho fondu (viz online katalog). Své požadavky na výpůjčku můžete zasílat na jakubcova@rkfpraha.cz. My Vás budeme následně kontaktovat a domluvíme se s Vámi na předání výpůjček. S vracením vypůjčených knih prosím počkejte, až bude provoz knihovny plně obnoven. Všechny výpůjčky byly automaticky prodlouženy do 30. června 2020.

Designblok 2020 vyhlašuje Open Call k připravované výstavě DESIGN HELPS
Deadline pro zaslání projektů: 30.6. 2020. Vice informací

Cena Intercultural Achievement Award 2020
rakouského Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti (BMEIA): Ucházet se mohou projekty mezinárodní výměny zaměřené na oblasti umění/kultura, mládež, lidská práva, Global Citizenship Education a integrace. Uzávěrka přihlášek: 15.06.2020. Více informací

IFK Senior a Research Fellowships 2021/22
vypisuje Mezinárodní výzkumné středisko kulturních věd na univerzitě umění Linec / Vídeň. Uzavěrka přihlášek: 2.8.2020. Další informace (v angličtině)

Galerie a knihovna RKF jsou až do odvolání uzavřeny.
V důsledku nařízení českých úřadů v souvislosti s pandemií koronaviru jsou galerie a knihovna RKF až do odvolání uzavřeny. Prosíme Vás tedy o pochopení, že jsme bohužel nuceni akce zrušit či přesunout na pozdější termín. Aktuální informace najdete na našich webových stránkách a na našem Facebooku.

Newsletter IDU: Kultura v karanténě
Mimořádný zpravodaj Kultura v karanténě Institut umění – Divadelního ústavu. Informace a přihlášení

Österreich Institut Brno vyučuje online
Aktuální informace na Facebooku Österreich Institutu Brno

Přípravný kurz na DFP-RI
Diplomatická akademie ve Vídni nabízí od 14. do 19. září 2020 přípravný kurz na DFP-RI – Diplôme de Français Professionnel des Relations Internationales. Uzávěrka přihlášek: 30. červen 2020 další informace

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Seminární program 2020 Kultury a jazyka
Kultura a jazyk je program rakouského Spolkového ministerstva školství, vědy a výzkumu (BMBWF) a každoročně nabízí kromě celosvětově pořádaných Dnů Rakouska také mezinárodní semináře dalšího vzdělávání pro učitele němčiny jako cizího jazyka v Rakousku. Další informace

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15908720605826
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ