Inge Morath: Portréty

20.09.2019 - 23.01.2020, Praha 1, RKF, Jungmannovo náměstí 18

(c) Inge Morath

Portréty, těžiště fotografických prací Inge Morath, to jsou obrazy, které psaly dějiny i příběhy, obrazy, které svědčí o osobním vztahu k portrétovaným, stejně jako o umění nikoho neocejchovat, ale ponechat lidem svobodu volby, jak se chtějí před objektiv postavit. Obrazy z období padesáti let života jedné fotografky.

Výstava Portréty představuje exkluzivní výběr černobílých fotografií mnoha evropských a amerických celebrit z oblasti umění, kultury, politiky či společenského života z doby, kdy Inge Morath pracovala jako fotografka pro agenturu Magnum. Snímky Marilyn Monroe vznikly v pauzách při natáčení filmu Mustangové; Alexandera Caldera vyfotografovala jako by to byl nějaký spřátelený řemeslník na farmě sousedící s jejím domem a miliardářku Glorii Vanderbildovou v nestřeženém okamžiku za záclonou. Další fotografie zachycují umělce Ivana Kafku v živém rozhovoru s fotografkou a rakouského spisovatele Hanse Carla Artmanna, jak její práci nenuceně sleduje nad šálkem kávy. Inge Morath však přitom nejde o momentky nebo zachycení prchavých okamžiků, spíše navazuje vztah s portrétovanými, které vědomě nechává pózovat před kamerou a podněcuje je, aby i přes veškeré inscenování byli takoví, jací skutečně jsou.

Expozici doplňují fotografie Kurta Kaindla z ateliéru Inge Morath, do něhož se v roce 1962 se svým manželem Arthurem Millerem přestěhovala, a který se nacházel na venkově poblíž New Yorku. Někdejší farma nedaleko vísky Roxbury v Connecticutu byla přestavěna tak, aby vyhovovala potřebám obou umělců, ale zároveň si zachovala svůj původní ráz. Vedle velkého obytného domu stála bývalá stodola, která sloužila jako byt pro hosty, malířský ateliér, skladiště i temná komora. Do původního dřevěného sila v těsném sousedství byla vsazena velká okna a ve dvou podlažích vznikl ateliér Inge Morath. Kurt Kaindl navštěvoval v letech 1990 až 2002 Inge Morath alespoň jednou ročně a mohl tak zachytit atmosféru jejího ateliéru i důležité momenty jejich společné práce. Tyto záběry se staly dokumentací soukromého světa Inge Morath.

Fotografka Inge Morath (1923–2002) zahájila svoji kariéru jako novinářka ve Vídni, odkud v roce 1949 společně s fotografem Ernstem Haasem odjela do Paříže, aby zde navázala spolupráci s fotografickou agenturou Magnum. V roce 1991 získala vůbec první Rakouskou státní cenu za fotografii. K jejím velkým projektům patří obrazové publikace Salzburg – An Artist’s View (Salcburk 1991), Donau (Salcburk 1995), Portraits (Salcburk 1999) či monografie Inge Morath. Fotografien 1952 – 1992 a Durch Österreich (Salcburk 2005) vydané v edici Fotohof.

Kurt Kaindl (1954) je fotograf, mediální expert a spoluzakladatel galerie Fotohof v Salcburku. Své umělecké fotografie publikoval také knižně, mimo jiné: Die unbekannten Europäer (Salcburk 2002 & 2008), Reisen im Niemandsland (Salcburk 2009).

 

19. 9., 19 h  Vernisáž

do 23. 1. 2020, po–pá 10–17 h

kromě rakouských a českých svátků

od 23. 12. 2019 do 6. 1. 2020 bude galerie RKF zavřena

 

Galerie Fotohof

Galerie Fotohof na Facebooku

novinky

Knihovna RKF v omezeném provozu
Knihovna Rakouského kulturního fóra v Praze zůstane ještě nějakou dobu pro veřejnost uzavřena. I přesto Vám nabízíme možnost výpůjčky médií z našeho fondu (viz online katalog). Své požadavky na výpůjčku můžete zasílat na jakubcova@rkfpraha.cz. My Vás budeme následně kontaktovat a domluvíme se s Vámi na předání výpůjček. S vracením vypůjčených knih prosím počkejte, až bude provoz knihovny plně obnoven. Všechny výpůjčky byly automaticky prodlouženy do 30. června 2020.

Cena Intercultural Achievement Award 2020
rakouského Spolkového ministerstva pro Evropu, integraci a zahraniční věci: Ucházet se mohou projekty mezinárodní výměny zaměřené na oblasti umění/kultura, mládež, lidská práva, Global Citizenship Education a integrace. Uzávěrka přihlášek: 15.06.2020. Více informací

Galerie a knihovna RKF jsou až do odvolání uzavřeny.
V důsledku nařízení českých úřadů v souvislosti s pandemií koronaviru jsou galerie a knihovna RKF až do odvolání uzavřeny. Prosíme Vás tedy o pochopení, že jsme bohužel nuceni akce zrušit či přesunout na pozdější termín. Aktuální informace najdete na našich webových stránkách a na našem Facebooku.

Páter Leitgöb: „Vneste do svého každodenního života řád.“
Rozhovor Martiny Schneibergové s Martinem Leitgöbem, rakouským knězem působícím v Praze, o výzvách aktuální situace. Interview na stanici Radio Prag (pouze německy)

Newsletter IDU: Kultura v karanténě
Mimořádný zpravodaj Kultura v karanténě Institut umění – Divadelního ústavu. Informace a přihlášení

Rakouská stipendia na léto 2020 a na školní rok 2020/21
pro zahraniční studenty, absolventy a vědce: Franz Werfel Stipendium, Richard Plaschka Stipendium, Ernst Mach Stipendium. Vyhlášení stipendií v Rakouské databázi stipendií a podpory výzkumu www.grants.at (německy a anglicky).

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2020 | Impressum | T15905005154968
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ