Sporná místa paměti

Fotograf Festival 2022 (08.09. - 30.10.2022)

14.09. - 05.11.2022, Praha 8, VI PER Gallery, Vítkova 2

Christina Werner - Neues Europa (Bildrecht Vienna)

V postsocialistických zemích střední a východní Evropy i na bývalém Západě jsme dnes svědky vzestupu nacionalistických, populistických a krajně pravicových tendencí. Dvanáctý ročník Fotograf Festivalu zkoumá roli současného umění v konfrontaci s tímto znepokojivým děním.

Výstava Sporná místa paměti odkazuje k teorii francouzského historika Pierra Nory o „místech paměti”. Norově idealizované představě jednotné národní identity, jež se manifestuje v místech paměti, odporuje případ pomníku Winstona Churchilla či maďarského politika Miklose Horthyho, k němuž se ve své práci odkazuje rakouská umělkyně Christina Werner. Místa paměti zastupují historická vyprávění většiny, nikoliv všech, neboť jsou utvářena těmi, kteří mají přístup k účasti na politickém a kulturním dění.

Svůj dlouhodobý projekt „Something is always left behind“ zahájila Christina Werner v roce 2010, kdy začala shromažďovat výroky pravicových politiků a střípky ze zpravodajství. Ty pak doplnila vlastními fotografiemi z míst, kde došlo k rasistickým vraždám spáchaným neonacistickýn sdružením NSU. Jejich vzájemným porovnáním se stává zřejmou provázanost jednání v politické sféře a v ulicích.

Christina Werner (*1976 Baar), studovala na Akademii výtvarných umění v Lipsku fotografii a mediální umění. Dnes žije a pracuje ve Vídni.

Vystavující umělci a umělkyně:

Christina Werner

Anetta Mona Chisa & Lucia Tkáčová

Tomáš Kajánek & Artur Żmijewski

Jakob Ganslmeier

Jasmina Cibic

Kurátorky: Markéta Mansfieldová, Elisabeth Pichler a Tereza Rudolf

Otevírací doba:

středa–pátek 13–19 h, sobota 14–18 h

Vstup volný

Fotograf Festival

Fotograf Festival Facebook

Fotograf Festival Instagram

Christina Werner Facebook

Christina Werner Instagram

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2024 | Impressum | T17160460307160
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ