Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy

09.10.2021 18:00, Litoměřice - letní kino, Střelecký ostrov 488

© Golden Girls Filmproduktion

Pouze česky

Po úspěšné přednášce o Nepodmíněném základním příjmu v Zahradě všech v Litoměřicích bude v letním kině promítnut film Oběd zdarma pro všechny a následně bude vedena diskuze Jitkou Cardovou, aktivistkou, průzkumnicí a průkopnicí přechodu k alternativním lokálním ekonomikám a členkou Nepodmíněný základní kolektiv - NZKUBIEBIRAL.

Vstup volný

Co byste dělali, kdyby bylo postaráno o vaše živobytí? Základní nepodmíněný příjem byl ještě před několika lety považován za fantazmagorii. Dnes je tato utopie mnohem představitelnější než kdykoliv předtím – intenzivně je diskutována ve všech politických a vědeckých táborech. Snímek Oběd zdarma pro všechny zprostředkovává základní poznatky o této myšlence a hledá vysvětlení, možnosti a zkušenosti ohledně její realizace.

Základní nepodmíněný příjem znamená peníze pro všechny – jako lidské právo bez jakýchkoliv omezení! Vizionářský reformní projekt, neoliberální sekyra u kořenů sociálního státu nebo sociálně-romantická levicová utopie? Podle typu a výše ukazuje nepodmíněný příjem velmi odlišné ideologické tváře. Rozhodujícím faktorem pro to, kterou stranu mince vidíme, je vlastní představa o člověku: nečinnost jako sladký jed, který svádí lidi k nečinnosti nebo osvobození od materiálního tlaku jako příležitost pro jednotlivce a pro společnost? Opravdu potřebujeme bič existenčního strachu, abychom nezpustli leností před televizí? Nedává práce našemu životu smysl a sociální oporu jen proto, že to po staletí neznáme jinak? A protože jsme nikdy neměli svobodu realizovat se jinak?

Základní nepodmíněný příjem je bezpochyby silnou myšlenkou: země, voda a vzduch jsou dary přírody. Odlišují se od soukromého majetku, který si nahospodaří jednotlivci. Pokud ale čerpáme bohatství z přírody, z prostředků komunity, pak patří toto bohatství rovným dílem nám všem. Film nás bere na velkou cestu od Aljašských ropných polí přes kanadskou prérii až k think tankům ve Washingtonu a do namibijské pouště a ukazuje nám, co má auto bez řidiče společného s myšlenkami německého miliardáře a jedné švýcarské občanské iniciativy. Oběd zdarma pro všechny se jako první celovečerní film o nepodmíněném příjmu věnuje jedné ze stěžejních otázek naší doby.

Oběd zdarma pro všechny – přijmi nepodmíněné příjmy
Režie: Christian Tod, AT / DE 2017, 95 min.

Trailer

Zahrada všech

Free Lunch Society na Facebooku

Autlook Filmsales

Film a přednáška FB

Letní kino FB

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2022 | Impressum | T16644371712462
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

Instagram YouTube Facebook RSS
DE / CZ