Jochen Kreuter (Atelier JOSEP): 58 Sekunden

Video – Salon dřevostaveb

online

© Bernhard Fiedler

Anglicky

Plánovaný mezinárodní přednáškový program na Salonu dřevostaveb 2020 a s ním spojená účast Gerharda Haumera a Jochena Kreutera v Praze byly v říjnu  bohužel na poslední chvíli zrušeny. Z tohoto důvodu pořídil Salon dřevostaveb videonahrávky s přednáškou a rozhovorem s architekty, které jsou k dispozici online na www.salondrevostaveb.cz.

Gerhard Haumer spolupracoval na projektu 52 Kubik s architekty atelieru JOSEP (Jochen Kreuter, Sebastian Haumer), kteří projekt představí.

Jochen Kreuter a Sebastian Haumer (Atelier JOSEP) představí také svoji moderní dřevostavbu 52 Kubik.

Jochen Kreuter (Atelier JOSEP) - Rodinný dům 58 Sekund:

Přesně tak dlouho trvá rakouské „továrně“ – lesu –, než v ní vyroste stavební dřevo pro tento rodinný dům ve Vídni. Během doby, kdy dřevo roste, se jako vedlejší produkt vytváří kyslík, který vystačí jednomu člověku na dalších sto let. Nenašli bychom lepší příklad udržitelného vývoje, který je pro naši budoucnost nezbytný. Princip „low-tech“ nás provázel jako leitmotiv během celého procesu navrhování domu. Úmyslně jsme se vzdali drahých a komplikovaných technologií a naopak použili jednoduché principy, které jsou účinné při provozu domu (funkčnost, použitelnost, výroba a údržba).

Flexibilní půdorysy, čisté osy, výhledy, jednoduše udržovaná dřevěná fasáda a možnost, aby si klient spoustu věcí udělal sám, to jsou jen některé příklady konstrukčních principů, které umožnily nízké náklady na stavbu a životní cyklus domu. Navíc stavba zejména v oblasti izolace využívá ekologické zdroje, což udržuje její spotřebovanou energii na minimu.

Hmota domu spočívá na přízemí – podobně jako když visí na skále –, a symbolicky tak odkazuje k majitelům, kteří patří k nejlepším horolezcům v Rakousku. A mimochodem – než jste dočetli tyto řádky, vyrostlo dřevo na další rodinný dům!

Jejich realizace jsou rovněž prezentovány v aktuální tištěné knize Ročenka dřevostaveb 2019, vydané 2020. Ročenka dřevostaveb představuje každoročně již 15 let nejzajímavější realizace za uplynulý rok.

Salon dřevostaveb
Salon dřevostaveb na Facebooku

novinky

Znovuotevření galerie a knihovny
Od pondělí 10. května 2021 se znovu otevírají galerie a knihovna Rakouského kulturního fóra. Otevírací doba knihovny: Po–Pá: 10:00–13:00 a 14:00–16:00. Otevírací doba galerie: Po-Pá: 10:00-17:00. Jste srdečně zváni.

Univie: Letní škola European Cultural Studies Art & History
Uzávěrka přihlášek: 15. červen 2021. Online program

Der European Award for Ecological Gardening 2021
vyznamenává realizované, inovativní a udržitelné projekty a služby, které jsou navrženy tak, aby byly blízké přírodě, jsou ekologické a také mohou zahrnovat sociální a ekonomické aspekty. Uzávěrka přihlášek: 31. květen 2021. Bližší informace

Vypsání ceny Intercultural Achievement Award (IAA) 2021
Uzávěrka přihlášek: 6. června 2021. Bližší informace v němčině a v angličtině

Náprava budoucnosti – Globální casting nových nápadů
Rádio Ö1 hledá inovativní nápady, koncepty a projekty pro svět zítřka. Přihlášky zde

DESIGNBLOK Diploma Selection 2021: Open Call
do mezinárodní soutěže pro absolventy magisterských oborů a bakalářských oborů z let 2020 a 2021. Uzávěrka přihlášek: 12. července 2021. Přihlášky a informace

Letní jazyková škola programu AKTION ČR – Rakousko
Stipendium k účasti na letním intensivním kurzu němčiny s tandemovou výukou pro studenty veřejných VŠ v ČR. Termín podávání žádostí: Sommerkolleg České Budějovice – 31. května 2021 Bližší informace na webových stránkách DZS

Rakouské kulturní fórum v Praze © 2021 | Impressum | T16212471060909
Jungmannovo nám. 18, CZ - 110 00 Praha 1, info@rkfpraha.cz

YouTube Facebook RSS
DE / CZ